OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 23 Luty, 2015

11 100 złotych kary dla kierowcy, 10 000 złotych kary dla jego pracodawcy i ponad 50 godzin jazdy!

Można nazwać to sytuacją co najmniej nietypową – rosyjski kierowca ciężarówki otrzymał właśnie od naszej Inspekcji Transportu Drogowego zestaw kar na kwotę wyższą niż ta przewidywana dla jego pracodawcy. Kierujący białym Actros zapłaci łącznie 11 100 złotych, podczas gdy szef zatrudniającej go firmy zagrożony jest karą w wysokości 10 000 złotych. Czy to sprawiedliwe? Raczej nie, zwłaszcza, że przy okazji kontroli rosyjskiej ciężarówki wykryto tak poważne wykroczenia dotyczące czasu pracy, że po prostu niemożliwym wydawałoby się popełnianie ich przez kierowcę bez wiedzy, czy nawet bez wyraźnego polecenia jego szefa lub przynajmniej spedytora. Mowa tutaj przecież m.in. o przekroczeniu dziennego czasu jazdy o… ponad 2 dni! Zapraszam do lektury komunikatu napisanego przez WITD w Białymstoku:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Inspektorzy z Podlaskiego Inspektoratu Transportu Drogowego w dniu 21 lutego 2015 roku na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Suwałki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd członowy należący do .przewoźnika rosyjskiego.

W wyniku analizy danych z urządzenia kontrolno –  pomiarowego (tachografu cyfrowego) zamontowanego w ciężarówce stwierdzono rażące naruszenia czasu pracy kierowcy prowadzącego pojazd:

 • przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu o 48 godzin i 16 minut;
 • pięciokrotne przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o 44 minuty, o 2 godziny, o 2 godziny i 10 minut, o 2 godziny i 39 minut, o 5 godzin i 19 minut;
 • czterokrotne skrócenie dziennego czasu odpoczynku o 4 godziny i 13 minut, o 4 godziny i 25 minut, 4 godziny i 36 minut, o 8 godzin i 14 minut;
 • nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone maksymalną karą przewidzianą w Ustawie o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001r. w kwocie 10000zł.

Kierowcę ukarano mandatami karnymi na łączną sumę 11100zł.

Do czasu uiszczenia kaucji na poczet kary pojazd umieszczono na parkingu strzeżonym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 22 komentarzy

 1. Ski napisał(a):

  A gdzie to w Suwałkach salon volvo? 😉

 2. Użytkownik* napisał(a):

  wszystko czarno na białym tylko gdzie tu widać winę przedsiębiorcy , no chyba że siedział z giwerą wycelowaną w kiero a przed samą kontrolą czmychnął – kierowca pod czaszką ma za dużą próżnię i tyle

  • rysiekzklanu napisał(a):

   Widac ze ciezarowke to ty widziales na ulicy i pojecia nie masz o transporcie. Twoim tokiem myslenia to kierowca sobie jechal 3 dni bo lubi

  • djcycu napisał(a):

   To jest rosja człowieku, skąd wiesz jakie są fakty? Czy ten szef to nie jaka szycha z mafii albo jakiś synek… Takie są czasem realia. Robią co mogą by potem nikt łba nie urwał. Zanim o rosjanach napiszesz to się zastanów kilka razy bo do dziś choć już o niebo lepiej to jednak rosja nadal polega na korupcjach i układach. Jeśli jednak kierowca godził się tak jechać bo poniewierał nim jakiś pajac spedytor albo szef który jest normalną życiową pijawką (a nie kimś z powiązaniami) to się kierowcy należało w sumie bo mógł tego nie robić… Debilne tylko to że to on płaci więcej niż ktoś kto faktycznie takimi pieniędzmi dysponuje.

 3. krcr napisał(a):

  “Miejscowość Suwałki”…. (facepalm)

 4. v8tatra napisał(a):

  ZBRODNIARZ!!
  powinni go sądzić za zamiarowanie morderstwa, osadzić w areszcie wydobywczym razem z pracodawcą i prowadzić śledztwo wg teorii dowodów sądowych andriuszy wyszyńskiego(która nota bene nadal obowiązuje;)
  moja prawda jest taka, że niektóra osiemnastaka jest bardziej doświadczona niż nie jedna tirówka ale są i takie co i o motylkach i kwiatkach pojęcia nie mają;)
  tak samo z normami i zezwoleniami jeden się do fajery urodził i nie ma prawa do jazdy a drugi mimo że ma państwowy egzamin – nawet taczką nie powinien ujeżdżać;)

  • djcycu napisał(a):

   Zamiar popełnienia morderstwa jest wtedy kiedy planujesz kogoś zabić. Nie mieszaj pojęć bo masz piękny język. To się nazywa notorycznym złamaniem przepisów a nie usiłowanie morderstwa…

   • v8tatra napisał(a):

    o ni!e mówmy o zamiarze ludobójstwa! nic poniżej!
    chyba żeby był muslimem (tfu!) to w taKIM RAZIE idzie uniewinnienie bo przecież nie wiedział nie dostosował się jeszcze, jaja go bolą przed ubogacaniem kulturowym
    mówisz unia -myślisz makrela mówisz makrela – w domyśle lenin;)))
    wiem żre mamy piękny jezyk tylko pismo mi się nie za bardzo podoba i ta sekta od krzyża co je narzuciła
    a to o pojeciach lewniczych w konteksie jezyka to że co? jak nie uznaję kodyfikacji rzymskiej to niby gramatycznie kalam mowe ojczystą?
    jednak bermanowcy wiedzieli co robią usuwając logikę z programów obozów indoktrynacji propagandowej

 5. Bob napisał(a):

  Morał z tego jeden magnes zamontowany na stałe albo można iść dalej i zdemontować impulsator. Kara będzie mniejsza.

 6. John napisał(a):

  “Do czasu uiszczenia kaucji na poczet kary pojazd umieszczono na parkingu strzeżonym.”

 7. John napisał(a):

  Tylko takie rozwiązania sąskuteczne.
  PS. Czyżby inspektorzy nie stwierdzili żadnych uchybień co do stanu pojazdu?

 8. Peters napisał(a):

  Jak nie wierzycie to popytajcie kierowców pracujących w DelCargo pod Warszawa miejscowość Wesoła.Tam sie jeździ na okraglo i mimo zgłoszenia do Inspekcji Pracy firma istńieje i ma sie dobrze. Swojego nie widza a cudze zatrzymuja.Barany. Puścić go wolńo nie sobie jeździ ,w. Rosji nic mu nie zrobią. Matoły z tej ITD.

  • djcycu napisał(a):

   Prawda jest taka że nie chodzi o niczyje bezpieczeństwo tylko o konkurencyjność firm. Stąd mu dorypali karę. To że ITD nie czepia się firm które żyją na przekrętach jest proste… Odpowiedz sobie sam. Podobnie jest z niemieckim BAG.

 9. Antek napisał(a):

  Ile wynosi maksymalna kwota mandatu?

  • pete379 napisał(a):

   Złota łopata 2016 dla kolegi Antka za odkopanie tematu.
   Zobacz taryfikator. Bo mandat, a kara administracyjna to różne pojęcia.

 10. archie napisał(a):

  ale to wykroczenie dotyczy jazdy na terenie rosji a nie na terenie unii europejskiej.To samio jest z kierowcami z Turcji,zaplaca kaucje,odwolaja sie od nakazu oi dostana kase wraz z odsetkami.kierowca na terenie unii przestrzegal Aetr.To jest po prostu utrudnianie zycia kierowcom i przewoznikom

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.