11 100 złotych kary dla kierowcy, 10 000 złotych kary dla jego pracodawcy i ponad 50 godzin jazdy!

Można nazwać to sytuacją co najmniej nietypową – rosyjski kierowca ciężarówki otrzymał właśnie od naszej Inspekcji Transportu Drogowego zestaw kar na kwotę wyższą niż ta przewidywana dla jego pracodawcy. Kierujący białym Actros zapłaci łącznie 11 100 złotych, podczas gdy szef zatrudniającej go firmy zagrożony jest karą w wysokości 10 000 złotych. Czy to sprawiedliwe? Raczej nie, zwłaszcza, że przy okazji kontroli rosyjskiej ciężarówki wykryto tak poważne wykroczenia dotyczące czasu pracy, że po prostu niemożliwym wydawałoby się popełnianie ich przez kierowcę bez wiedzy, czy nawet bez wyraźnego polecenia jego szefa lub przynajmniej spedytora. Mowa tutaj przecież m.in. o przekroczeniu dziennego czasu jazdy o… ponad 2 dni! Zapraszam do lektury komunikatu napisanego przez WITD w Białymstoku:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Inspektorzy z Podlaskiego Inspektoratu Transportu Drogowego w dniu 21 lutego 2015 roku na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Suwałki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd członowy należący do .przewoźnika rosyjskiego.

W wyniku analizy danych z urządzenia kontrolno –  pomiarowego (tachografu cyfrowego) zamontowanego w ciężarówce stwierdzono rażące naruszenia czasu pracy kierowcy prowadzącego pojazd:

  • przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu o 48 godzin i 16 minut;
  • pięciokrotne przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o 44 minuty, o 2 godziny, o 2 godziny i 10 minut, o 2 godziny i 39 minut, o 5 godzin i 19 minut;
  • czterokrotne skrócenie dziennego czasu odpoczynku o 4 godziny i 13 minut, o 4 godziny i 25 minut, 4 godziny i 36 minut, o 8 godzin i 14 minut;
  • nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone maksymalną karą przewidzianą w Ustawie o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001r. w kwocie 10000zł.

Kierowcę ukarano mandatami karnymi na łączną sumę 11100zł.

Do czasu uiszczenia kaucji na poczet kary pojazd umieszczono na parkingu strzeżonym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA