100 ciągników bez kabin w brytyjskim porcie – autopiloty przejmują już Felixstowe

Do portu w brytyjskim Felixstowe dotarło w ubiegłym tygodniu 12 ciągników siodłowych chińskiej marki Westwell. Pojazdy te trafiły do transportu kontenerów, przewożąc je na terenie terminala, po prywatnych drogach. Będzie się to odbywało wyłącznie przy użyciu autopilotów, co zapowiada już sam wygląd tych nietypowych ciężarówek.

Firma Hutchison Ports, zarządzająca terminalem w Felixstowe, testowała chińskie prototypy od 2018 roku. Pół roku temu Brytyjczycy zdecydowali się natomiast na duże zamówienie, podpisując kontrakt na dostawę 100 egzemplarzy. Pierwsze 12 z nich właśnie dotarło do portu i możemy je już zobaczyć na dołączonych zdjęciach. Pozostałe są już w podróży, odbywając aktualnie rejs z Szanghaju.

Wraz z odbiorem całej tej floty transport w terminalu kontenerowym ma zostać w ogromnej mierze zautomatyzowany. Ciągniki marki Westwell są bowiem całkowicie pozbawione kabin, zamiast tego mając tylko zamknięte obudowy. Kryją one elementy elektrycznego napędu, zawierają trzy wyświetlacze do komunikowania się otoczeniem, a także mają na sobie cały osprzęt dla autopilota, jak radary, lidary i kamery.

Nadzorowanie pracy autopilotów będzie odbywało się zdalnie, ze specjalnie przygotowanego biura. Dużą rolę ma też odgrywać przy tym sztuczna inteligencja, ucząca się bardziej efektywnego wykorzystania ciągników. To natomiast już wzbudza wśród Brytyjczyków pewne kontrowersje, wszak trudno o bardziej wymierny przykład zastępowania kierowców i przewoźników komputerami.