10 sztuk Iveco S-Way do wożenia drzwi i podłóg – co oferuje węższa kabina typu AT

Iveco już od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych dostawców podwozi na polski rynek. Z tym jednak zastrzeżeniem, że firma rządzi w lekkiej klasie, wśród pojazdów do 16 ton. Za to takie podwozia jak na powyższym zdjęciu, w formie trzyosiowego modelu S-Way z wąską kabiną, pozostają u nas rzadkością. Spójrzmy więc co takie ciężarówki mogą zaoferować w praktyce.

Na prezentowane pojazdy zdecydowała się firma Bel-Pol ze Świdnicy, zajmująca się dystrybucją drzwi oraz podłóg. Przedsiębiorstwo to posiada flotę 46 własnych pojazdów, ponad połowa z nich pochodzi ze stajni Iveco, a najnowszym nabytkiem jest właśnie 10 egzemplarzy modelu S-Way. Są to ciężarówki 26-tonowe, z unoszoną trzecią osią wleczoną, rozstawem osi 5,7 metra oraz z rzadko spotykanym nadwoziem typu AT.

Pod skrótem AT kryje się węższa kabina (2,3 metra), niżej umieszczona na ramie i tym samym obarczona większym tunelem silnika. Coś takiego oczywiście ogranicza przestrzeń wewnątrz, ale za to pozwala znacznie ograniczyć masę własną, a jednocześnie też ułatwia wchodzenie i wychodzenie z pojazdu. Ponadto mniejsza kabina zachowała pneumatyczne zawieszenie, a także posiada dwa łóżka i fabryczną lodówkę. Ta ostatnia ma 25 litrów pojemności, czyli jest o około połowę mniejsza niż w pełnowymiarowych kabinach.

Wśród innych elementów wyposażenia jest między innymi system telematyczny z funkcją zdalnej diagnostyki pojazdu. reflektory LED, komfortowy wariant fotela kierowcy z podgrzewaniem, aktywny tempomat, czy światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów. Jeśli natomiast chodzi o źródło napędu, to jest nim popularny, 11-litrowy silnik o mocy 460 KM i maksymalnym momencie obrotowym 2150 Nm, zasilany zwykłym olejem napędowym. Sparowano go z 12-biegową, zautomatyzowaną skrzynią marki ZF, oferującą między innymi system rozbujania pojazdu w grząskim terenie.

Bel-Pol wykorzysta omawiane podwozia z kurtynowymi zabudowami marki Plandex. Ich długość wewnętrzna to aż 8,4 metra, a uzupełnieniem wszystkiego są aluminiowe windy marki BAR, o udźwigu 1500 kilogramów.

Tunel silnika oraz pulpit w kabinie typu AT: