Od 1 maja ciężarówki z autopilotami będą w Belgii legalne – rząd zezwoli na ich ruch w formie testów

Już od 1 maja w Belgii będą obowiązywały nowe przepisy. Zgodnie z nimi, firmy będą mogły uzyskać zezwolenie na testy ciężarówek z autopilotami. Pojazdy te będą mogły wyjechać na drogi publiczne, uczestnicząc w ruchu na określonych zasadach.

Aby uzyskać takie zezwolenie, dana firma będzie musiała uzyskać zgodę ministerstwa transportu. Na zezwoleniu zostanie wyznaczony konkretny okres testu, a także ograniczenia dotyczące sieci dróg.

Przy okazji Belgowie uporządkowali też przepisy dotyczące 25-metrowych ciężarówek. Nowe zapisy precyzują zasady, na jakich dłuższe zestawy mogą jeździć poza autostradami. Mowa tutaj o ograniczeniu prędkości do 50 km/h (także poza terenem zabudowanym), a także o bezwzględnym zakazie wyprzedzania innych pojazdów.

Coś takiego ma nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale też skłonić przewoźników do pozostawienia dłuższych pojazdów w ruchu autostradowym.

Dodam, że belgijska zmiana przepisów ma miejsce ledwie miesiąc po odwrotnej zmianie z Arizony. Ta ostatnia odnosiła do śmiertelnego wypadku z udziałem autopilota, będąc opisywanym w następującym artykule: Władze Arizony zakazały dalszych testów samochodów z autopilotami. Dotyczy to także ciężarówek.