Władze Arizony zakazały dalszych testów samochodów z autopilotami. Dotyczy to także ciężarówek

Pojawiły się kolejne doniesienia w sprawie śmiertelnego potrącenia przez samochód z autopilotem. Zgodnie z nimi, zautomatyzowane ciężarówki z firmy Uber raczej szybko nie wrócą na amerykańskie drogi.

Najnowsze informacje dotyczą decyzji gubernatora amerykańskiego stanu Arizona. Przypomnijmy, że to on pozwolił Uberowi na testowanie samochodów osobowych z autopilotami na publicznych drogach. Również on zezwolił na ruch zautomatyzowanych ciężarówek Ubera, od tego miesiąca mających wykonywać w Arizonie rzeczywistą pracę, przewożąc przy tym regularne ładunki.

Teraz pan gubernator powiedział basta. W odpowiedzi na nagranie z wypadku, opublikowane przez policję, władze stanu bezterminowo zakazały Uberowi dalszych eksperymentów. Firma nie będzie mogła testować zarówno aut osobowych, jak i ciężarówek, z uwagi kwestie bezpieczeństwa.

Gubernator wyraził też w swoim piśmie zawód, którego doświadczył względem autopilotów. Jak twierdzi, zezwolił na ich testy, gdyż zautomatyzowane samochody miały prowadzić do poprawy bezpieczeństwa. Wypadek z 18 marca określił natomiast „bezsprzecznym dowodem na niespełnienie tych oczekiwań”.

Czy testy Ubera przeniosą się teraz do innego miejsca? Patrząc na wydarzenia z Arizony, chętnych do współpracy stanów może zabraknąć. Szczególnie dla samochodów ciężarowych z autopilotami, które wzbudzają największe obawy władz. Dla przykładu, w Kalifornii Uber mógł swego czasu testować jedynie auta osobowe, nie mając zezwolenia na eksperymenty z ciężarówkami.

Skoro już mówimy o całej sprawie, warto wyjaśnić pewną kwestię techniczną. Patrząc na film z wypadku, wiele osób twierdziło, że uniknąłby go nawet zwykły, seryjny samochód osobowy z funkcją automatycznego hamulca awaryjnego. Firma Aptiv opublikowała natomiast informację, że testowe Volvo XC90 miało taki fabryczny system na pokładzie, lecz został on przez Ubera wyłączony. Było to konieczne, aby hamulec awaryjny nie „wtrącał” się w działanie autopilota i nie wpływał na wyniki testów.

Więcej o tej sprawie, w kolejności chronologicznej:

Uber zakończył testy autopilotów dla ciężarówek – urządzenia są podobno gotowe i mają trafić do pracy

Samochód z autopilotem śmiertelnie potrącił kobietę – ruch ciężarówek Ubera został zatrzymany

Film ze śmiertelnego potrącenia na autopilocie – kobieta nie wtargnęła bezpośrednio przed samochód