baner665x124_3 665
Opublikowane 29 sie, 2017

Zabytkowy zestaw na prawo jazdy B+E, w formie Żuka z załogową kabiną i platformą na samochody

żuk_laweta_ciagnik_allegro_1

Pordzewiały Żuk z podwójną kabiną oraz ustawioną pod bardzo dużym kątem platformą – wygląda to niczym jakaś średnio udana, amatorska modyfikacja. A jednak, pozory mylą.

Właśnie taką konfigurację otrzymał Żuk A16B, stworzony na początku lat 80-tych m.in. dla Polskiego Związku Motorowego, jako pojazd pomocy drogowej. Samochód miał jednoosiową naczepę-lawetę, umieszczone nad tylną osią siodło, a także załogową kabinę. Co więcej, widoczny powyżej pojazd jest podobno całkowicie oryginalnym egzemplarzem takiej właśnie konstrukcji. Mamy tutaj więc do czynienia z zabytkowym, polskim zestawem na prawo jazdy kategorii B+E, co już samo w sobie jest rzeczą wyjątkową.

Nowy egzemplarz w akcji, jakieś 35 lat temu:

zuk_a16b_laweta

Ogłoszenie sprzedaży opisywanego samochodu jest już niestety nieaktualne. Pozostaje mieć więc nadzieję, że Żuk znalazł jakiegoś odpowiedniego właściciela, który przywróci mu dawny blask. Jeśli natomiast jesteście nim zainteresowani, tutaj znajdziecie archiwalną wersję ogłoszenia, a poniżej jeszcze jeden pamiątkowy zrzut ekranu:

żuk_laweta_ciagnik_allegro_2

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Kierownik pisze:

  Z rok temu juz się błąkał po portalach aukcyjnych. Niedawno jeszcze też go na olx widziałem

 2. Wojtek pisze:

  Był na kastingu do programu samochòd marzeń kup i zròb

 3. Robert G. pisze:

  Faktycznie. Pamiętam, ten samochód był w programie TVN Turbo „Samochód marzeń kup i zrób. Widocznie nie dostał się do programu …

 4. HMP pisze:

  Zabytek klasy 0. Powod do wstydu, a nie dumy. Do tych co tesknia za „polska” mysla techniczna.

  • dono pisze:

   Ludzie wspominaja swoja mlodosc i nie umieja tego odseparowac od tamtych groteskowych realiow. Moja mlodosc to poczatek lat ’90 i wiem, ze wielu wtedy nie bylo wesolo, choc ze swojej perspektywy nie pamietam tak dobrze tego syfu

 5. Radek pisze:

  Tym to nawet na same prawo jazdy B powinno udać się jeździć. Całość wątpię aby miała ponad dmc 3.5 tony .

Odpowiedz