Nowe przepisy: gminy jednak z radarami, za tydzień legalne angliki, mandaty w internecie i mniej szkoleń

polski_sejm

Wybory coraz bliżej, więc politycy uwijają się jak w ukropie aby coś jeszcze zmienić, czymś jeszcze zaistnieć i zaklepać na nowo miejsce na powyższej sali. W ostatnich dniach pojawiły się cztery godne uwagi informacje na temat nowych przepisów i wszystkie z nich chciałbym opisać poniżej.

1. Fotoradary straży gminnych i miejskich

Podobno gdzieś w Warszawie jest coś takiego jak senat. Zasiadające w nim osoby bardzo rzadko pojawiają się w telewizji i tak naprawdę nikt do końca nie wie co oni robią 😉 Okazuje się jednak, że nawet i ten mistyczny senat może mieć wpływ na nasze codzienne życie. Jakiś czas temu informowałem bowiem, że sejm zaakceptował zmiany w ruchu drogowym, w związku z którymi strażom gminnym i miejskim mają zostać odebrane fotoradary. Przepisy te miały więc już tylko trafić do zaakceptowania przez senat oraz podpisania przez prezydenta, po czym krótko później miał nastąpić ich debiut. I tutaj pojawia się istotna informacja – senat postanowił wprowadzić poprawki w tych przepisach, nie zgadzając się z kilkoma punktami. Owszem, przenośne fotoradary zostaną odebrane strażom miejskim i gminnym, ale zdaniem senatu miasta i gminy powinny zachować prawo do posiadania fotoradarów stacjonarnych oraz kamer do monitorowania przejazdów na czerwonym świetle. Wszystko to uwzględniono więc w senackich poprawkach i odesłano z powrotem do sejmu, gdzie zostanie przeprowadzone kolejne głosowanie.

2. Samochody z kierownicą po prawej stronie

Już wiadomo od kiedy będzie można rejestrować w Polsce popularne „angliki”. Prawo zmieni się 15 sierpnia, więc od tego dnia wszelkiego rodzaju Vauxhalle i inne śmiesznie tanie samochody z Wielkiej Brytanii będzie można bez problemu zaparkować pod domem na polskich rejestracjach. Przed dopuszczeniem do ruchu konieczne będzie tylko zamontowanie prawostronnych reflektorów, prawostronnych lusterek i prędkościomierza w km/h, a następnie przeprowadzenie badania technicznego. Do tego dojdą bardzo wysokie ceny obowiązkowego ubezpieczenia, prezentowane przeze mnie TUTAJ.

3. Sprawdzanie liczby punktów karnych przez internet

Przydatna funkcjonalność systemu CEPIK pojawi się dokładnie 4 stycznia 2016 roku. Tamtego dnia po raz pierwszy sprawdzimy przez internet naszą historię wykroczeń i zweryfikujemy stan karnego konta. Możliwe będzie także łatwe, internetowe opłacenie zaległych mandatów, a ponadto kandydatów na kierowców zawodowych powinna zainteresować nowa baza informacji o ośrodkach szkolenia kierowców – 0d 4 stycznia przez internet sprawdzimy między innymi statystyki zdawalności poszczególnych szkół.

4. Szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Na ten temat już się rozpisywałem, w TYM artykule. Teraz muszę poinformować, że sejm i senat porozumiały się w sprawie zniesienia obowiązkowych kursów dla między innymi strażaków i tym samym nowe przepisy będą musiały jeszcze tylko zostać podpisane przez prezydenta. Jeśli ten nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, nowe prawo wejdzie w życie.