OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 27 Sierpień, 2018

Zwolnienie z niemieckich opłat drogowych dla ciężarówek z dodatkowymi silnikami elektrycznymi

Ciężarówki z napędem hybrydowym – czyli z normalnym silnikiem spalinowym i jedynie wspomagającym go silnikiem elektrycznym – mogą wkrótce zrobić prawdziwą furorę. Niemiecki rząd doszedł bowiem do wniosku, że również i te pojazdy powinny zostać całkowicie zwolnione z opłat za drogi.

Dotychczas mówiono wyłącznie o zwolnieniu z opłat pojazdów całkowicie elektrycznych. Następnie postanowiło dołączyć do tego hybrydy, które mogą przejechać co najmniej 40 kilometrów na samym prądzie. Teraz natomiast uznano, że zwolnieniem powinny zostać objęte wszystkie hybrydy, niezależnie od efektywności napędu elektrycznego.

Skąd ten wniosek? Uznano, że korzyści dla środowiska naturalnego można osiągnąć także bez dłuższej jazdy na samym prądzie. Wystarczy, by samochód podjeżdżał na silniku elektrycznym w korkach, czy też wykonywał na prądzie parkingowe manewry. Już samo to znacząco ograniczy zużycie paliwa, a tym samym też emisję szkodliwych spalin.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że ciężarówki hybrydowe nadają się do użytku we wszelkiego rodzaju warunkach. Dzięki obecności także silnika spalinowego, można by jeździć nimi na dłuższych trasach. Pojazdy hybrydowe są też nieporównywalnie tańsze od samochodów całkowicie elektrycznych, gdyż nie potrzebują całych zestawów kosztownych baterii.

Kiedy natomiast będzie pewne, że Niemcy zniosą myto dla hybrydowych ciężarówek? Odpowiednia propozycja przepisów ma zostać omówiona już pod koniec września, a od 21 stycznia 2019 roku zwolnienie z opłat miałoby wejść w życie.

Jakie firmy oferują takie hybrydowe ciężarówki? Swoją ofertę ma już Scania oraz japońskie Fuso. Ponadto nad hybrydowymi ciągnikami siodłowymi pracuje firma DAF. Mają to być pojazdy o 10 proc. droższe od konwencjonalnych, ale zużywające przy tym o 7 proc. mniej paliwa. Gdyby połączyć to jeszcze z darmowym przejazdem przez Niemcy, sukces rynkowy byłby murowany.

Więcej o hybrydowym DAF-ie XF przeczytacie poniżej:

DAF XF jako stosunkowo prosta i niedroga hybryda “EcoChamps” – to bardzo przekonujący prototyp

Wrażenia z jazdy Fuso Canter Hybrid:

Fuso Canter EcoHybrid – test 40ton.net – czy hybrydowa ciężarówka da się lubić od pierwszego spotkania?

Przykład zastosowania hybrydowej Scanii:

Hybrydowa Scania G320 do ciężkiej dystrybucji – na prądzie przejedzie ostatnie 2 kilometry trasy

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. Noceffmo napisał(a):

    https://youtu.be/uV-54LlSbcw volvo też pracuje nad hybryda

  2. Piotr napisał(a):

    Ciekawe czy zniesienie opłat bedzie dotyczyło Sisu 900+ niby ma silniki elektryczne

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.