OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 29 Czerwiec, 2018

Hybrydowa Scania G320 do ciężkiej dystrybucji – na prądzie przejedzie ostatnie 2 kilometry trasy

Holenderska sieć marketów Jumbo lubuje się w nietypowych ciężarówkach. W 2015 roku pokazywałem jej 25-metrowy zestaw typu “B-Double”, przywodzący na myśl australijskie pociągi drogowe (zapraszam tutaj). Teraz natomiast Jumbo zaprezentowało 26-tonową “solówkę” chłodnią, która bazuje na hybrydowym podwoziu.

Opisywany samochód to Scania G320 Hybrid, wyposażona w spalinowo-elektryczny napęd. Samochód ten już 2 lata temu trafił do oficjalnej sprzedaży, będąc dostępnym w większości Europy. Nie zmienia to jednak faktu, że szansa spotkania G320 Hybrid na drodze jest prawie żadna. Pojazd ten jest bowiem wyjątkowo drogi.

Mimo wysokiej ceny, Jumbo zdecydowało się na aż dwa egzemplarze. Pierwszy z nich widzicie na zdjęciach, na natomiast drugi znajduje się obecnie w przygotowaniu. Jumbo zdecydowało się przy tym na układ osi 6×2, dzienną kabinę z dodatkową przestrzenią za fotelami oraz zabudowę marki Burgers. Ta ostatnia przewiduje m.in. aerodynamiczne osłony wzdłuż podwozia, aż 3-tonową windę Dhollandia oraz tylny portal z blachy nierdzewnej. Masa własna gotowego pojazdu wynosi przy tym 14 ton.

A na jakiej zasadzie działa hybrydowy napęd? Oprócz 9-litrowego silnika diesla mamy tutaj około 176-konny silnik elektryczny. Silnik ten może napędzać ciężarówkę także samodzielnie, oferując przy tym zasięg do 2 kilometrów i prędkość do 45 km/h. Ponadto bateria ładuje się automatycznie, w czasie hamowania. Założenie jest więc takie, że G320 Hybrid może pokonać większość trasę na silniku diesla, bez martwienia się o zasięg, natomiast tuż przed rozładunkiem, w gęstym, miejskim ruchu, przejść na napęd elektryczny.

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. spiek napisał(a):

  Tyle kasy i wysiłku dla 2 Km? :-O No chyba, że regularnie wjeżdżają do centrów miast objętych eko ograniczeniami.

  • dr gonzo napisał(a):

   Czyste pozerstwo. Z tego samego powodu przed połową firm w Holandii/Belgii stoi podpięta do prądu Tesla, oczywiście przodem do publiczności. Wszyscy mają widzieć jaki szef jest progresywny i eco.

 2. cmldn napisał(a):

  Ciekawe czy duże oszczędności w paliwie dalo by wykorzystanie napędu elektrycznego do wspomagania trybu „żeglowania”.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.