Zima za pasem – czy problem z brakiem rusztowań do odśnieżania pojazdów ciężarowych znów powróci?

Publikacja na zamówienie

Coraz chłodniejsze wieczory i poranki to jasny sygnał: zima nadchodzi! Już za chwilę wszyscy uczestnicy ruchu drogowego będą musieli borykać się z utrudniającym jazdę śniegiem i oblodzeniem. Niebezpieczeństwo pojawia się nie tylko na powierzchni jezdni – może także… spaść na nas znienacka pod postacią brył lodu osuwających się z dachów ciężarówek. Czy rzeczywiście jest to problem nie do rozwiązania? A może wystarczą po prostu profesjonalne rusztowania do odśnieżania pojazdów?

Zimowe zagrożenia – niebezpieczny lód

Nie ma chyba kierowcy, który w okresie zimowym nie obawiałby się dużych lodowych brył spadających z dachów ciężarówek. Wystarczy chwila, by kawał lodu znalazł się na szybie, dachu czy pod kołami pojazdu poruszającego się za pojazdem ciężarowym. To zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, także pieszych. Kierowcy wielkogabarytowych pojazdów są świadomi tego, jak niebezpieczny może być lód zalegający na dachach ich ciężarówek; z drugiej jednak strony trudno wymagać od nich, by ryzykowali własnym zdrowiem i wspinali się na śliski dach naczepy. Jak cała sytuacja wygląda pod względem prawnym?

Odśnieżanie pojazdów – co mówią przepisy?

Artykuł 66.1 Kodeksu drogowego – Prawo o ruchu drogowym określa, że pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, by korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych użytkowników ruchu. To kierowca odpowiada za to, by pojazd był przygotowany do drogi – jeśli wyruszy w trasę nieodśnieżonym samochodem, naraża się na mandat w wysokości do 500 zł i sześć punktów karnych. Jeżeli jednak spowoduje wówczas wypadek, konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze.

Z drugiej strony, wejście kierowcy na ciężarówkę, by oczyścić ją dokładnie, też może okazać się nielegalne. Powyżej 3 metrów mamy do czynienia z pracą na wysokości, która wymaga odpowiednich zabezpieczeń oraz przeszkolenia pracownika. Niestety rzadko spotkać możemy konstrukcje specjalne do obsługi pojazdów użytkowych, umożliwiające bezpieczną i zgodną z przepisami pracę przy naczepie. Kierowcy, którzy nie mają do dyspozycji rusztowań do odśnieżania decydują się na prowizoryczne rozwiązania i… ryzykują zdrowiem lub wręcz nawet życiem wszystkich uczestników ruchu drogowego. Czy rzeczywiście nie da się z tym walczyć?

Rusztowania do odśnieżania pojazdów ciężarowych – prosty sposób na walkę z lodem

Niestety, parkingi przy autostradach czy stacjach benzynowych nadal nie są wyposażone w rusztowania do odśnieżania pojazdów. Kierowcy, których warunki pogodowe zaskoczyły w trasie, muszą radzić sobie z problemem sami. Coraz częściej jednak centra logistyczne czy duże firmy transportowe inwestują w konstrukcje specjalne umożliwiające usunięcie śniegu i lodu z dachu przed wyruszeniem w trasę. Profesjonalne rusztowania do odśnieżania pojazdów to przykład na to, jak w prosty sposób poprawić bezpieczeństwo nas wszystkich. W modelu KRAUSE, usytuowana na wysokości górna platforma gwarantuje zasięg umożliwiający obsługę praktycznie wszystkich ciężarówek. Aby spełniała swoje zadanie w trudnych zimowych warunkach, do jej wykonania wykorzystano schody z kraty stalowej oraz pomosty wykonane z blachy perforowanej. Konstrukcja może być użytkowana jako wolnostojąca (mocowana do podłoża) lub zostać na stałe przymocowana do ściany. Może być wykorzystywana nie tylko zimą, ale i w ciągu całego roku, będąc doskonałym rozwiązaniem podczas prac serwisowych pojazdów.

Konstrukcje specjalne dla branży TSL

Rusztowanie do odśnieżania to tylko jedno z rozwiązań, jakie firma KRAUSE zaprojektowała dla użytkowników z branży transportowej. W ofercie znajdują się także inne konstrukcje specjalne: drabina do obsługi cystern, stacjonarne platformy robocze czy schody jezdne z platformą z aluminium, które są chętnie wykorzystywane w trakcie prac serwisowych czy załadunkowych pojazdów ciężarowych. Pomimo dużych rozmiarów, jest to lekka konstrukcja, która z powodzeniem może być obsługiwana przez jednego pracownika. Konstrukcja została dostosowana do trudnych warunków pogodowych, zatem może być wykorzystywana na zewnątrz przez cały rok – stopnie i podest zostały więc wykonane z kraty o klasie odporności na poślizg R12. Głębokość stopni wynosi 240 mm, co zapewnia bezpieczne wchodzenie i schodzenie nawet z obciążeniem. Standardowe stopnie, stosowane w schodach jezdnych z platformą z aluminium są produkowane szerokościach 600, 800 lub 1000 mm. Na indywidualne zamówienie mogą być jednak wykonane w innych wymiarach.

Bryły lodu spadające z dachów samochodów ciężarowych to problem, który dotyczy nie tylko ich kierowców, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Rusztowania i schody do odśnieżania pojazdów KRAUSE to prosty i skuteczny sposób na ułatwienie kierowcom usuwania lodu z dachów, a to oczywiście przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.