Na 25-lecie: pięć generacji Actrosów we wspólnej sesji i we wspomnieniach wyposażenia

Mercedes-Benz świętuje w tym roku 25-lecie swojego najważniejszego ciężarowego produktu. Ćwierć wieku stuknęło modelowi Actros, wytwarzanemu od 1996 roku i dostępnemu obecnie w piątej generacji.

Już w lutym bieżącego roku opublikowałem artykuł zatytułowany: Czym Mercedes-Benz Actros wyróżniał się 25 lat temu i co zostało z tego do dziś? Było to spojrzenie z perspektywy czasu na Actrosa pierwszej generacji, w tym na wszystkie nowości, które wniósł on do branży transportowej. A trzeba przyznać, że było tych nowości naprawdę niemało.

Dzisiaj kilka materiałów dorzucił też sam Mercedes-Benz. Po pierwsze, firma przygotowała sesję zdjęciową, na której wszystkie pięć generacji Actrosa można zobaczyć obok siebie. Druga sprawa to natomiast lista najważniejszych elementów wyposażenia, które wprowadzano na przestrzeni lat, wraz z kolejnymi generacjami. Co prawda nie wszystkie z nich były nowościami (nie da się tego powiedzieć chociażby o płaskiej podłodze), ale spora część z nich faktycznie miała palmę pierwszeństwa (jak szyna CAN, boczny radar, czy system Active Drive Assist).

Actros MP1: elektronicznie sterowany układ hamulcowy EBS, w pełni zautomatyzowany układ przełączania biegów Telligent, układ elektroniczny oparty na szynie CAN, kabina Megaspace bez tunelu silnika.

Actros MP2: tempomat automatycznie utrzymujący odległość, pierwsza generacja automatycznego hamulca awaryjnego Active Brake Assist (obecnie mamy piątą), system ostrzegający przed nieplanowanym opuszczeniem pasa ruchu, pierwsza generacja zautomatyzowanej skrzyni PowerShift (obecnie mamy trzecią).

Actros MP3: czujniki deszczu oraz zmroku, udoskonalony automatyczny hamulec awaryjny, udoskonalona zautomatyzowana skrzynia biegów Powershift.

Actros „MP4”: całkowita rezygnacja z silników o układzie widlastym, tempomat przewidujący topografię terenu przy użyciu map oraz system GPS, po raz kolejny udoskonalona skrzynia biegów Powershift, automatyczny hamulec awaryjny z funkcją wykrywania pieszych, boczny radar ostrzegający przed obiektami w „martwym polu”.

Actros „MP5: aktywny układ kierownicy z autopilotem drugiego poziomu Active Drive Assist, automatyczny hamulec awaryjny zdolny całkowicie zatrzymać się przed pieszym, lusterka boczne zastąpione przez kamery, deska rozdzielcza oparta na dwóch wyświetlaczach, boczny radar rozszerzony o funkcję automatycznego zatrzymania przed pieszym lub rowerzystą, seryjnie produkowana wersja z napędem elektrycznym (eActros, od października 2021).

Za czasów piątej generacji Actrosa rozdzielono też na dwa typoszeregi. Budżetową opcją jest Mercedes-Benz Actros F, z szeroką kabiną o tunelu silnika, a także uproszczoną listą dostępnych konfiguracji (opisywany tutaj). Dla bardziej wymagających przeznaczony jest Mercedes-Benz Actros L (opisywany tutaj). Tutaj lista konfiguracji jest nieporównywalnie szersza, a przy okazji wprowadzono też nowe reflektory przednie w technologii LED, lepszą izolację akustyczną kabiny oraz fotele montowane na niższych podstawach.