Zielona Góra z nową obwodnicą i zakazem powyżej 16 ton – zmiany już od soboty

Na jednej z głównych tras tranzytowych w zachodniej Polsce szykują się spore zmiany. Wprowadzi je południowa obwodnica Zielonej Góry, stworzona głównie dla samochodów ciężarowych i przygotowywana do otwarcia już w najbliższą sobotę.

Dotychczas ciężarówki zmierzające z trasy S3 do granic w Gubinku lub Świecku musiały częściowo wjechać do Zielonej Góry. Poruszały się wówczas wzdłuż osiedli na północy miasta, w ciągu drogi krajowej nr 32. Od soboty ta trasa będzie jednak objęta zakazem tranztu dla samochodów ciężarowych o DMC powyżej 16 ton.

Zamiast tego ciężarówki będą musiały skierować się na nową, południową obwodnicę Zielonej Góry. Będzie się on rozpoczynała w miejscowości Racula, na Rondzie Andrzeja Huszczy (skrzyżowanie dróg nr 279 oraz 282) i poprowadzi do ronda pod Wilkanowem, by połączyć się tam z drogą krajową nr 27. Następnie ciężarówki ruszą na północ i dojadą w ten sposób do drogi nr 32, prowadzącej już w kierunku Gubinka lub Świecka.

Nowa, około 13-kilometrowa trasa zostanie otwarta już w najbliższą sobotę, 15 kwietnia 2023 roku. Wtedy też można spodziewać się początku obowiązywania nowych zakazów tonażowych w Zielonej Górze. Przy czym od rana na obwodnicy będą trwały festyny dla mieszkańców i bieg półmaratoński, więc wpuszczenie na jezdnię pierwszych samochodów planowane jest dopiero na godzinę 18.00. Taką informację podała „Gazeta Lubuska”, choć z oczywistych względów już wcześniej warto zwrócić szczególną uwagę na oznakowanie.

Rondo w Raculi:

Rondo w Wilkanowie:

Kompletny układ obwodnicy (kolor niebieski):

Fot. APS Biuro Projektów Budownictwa