Zastąpienie systemu viaTOLL tymczasowo niemożliwe? Problem z produkcją boxów

W nawiązaniu do tekstu:

Nowy system opłat dla ciężarówek już od czerwca – trwają ostatnie testy aplikacji

Za mniej niż miesiąc mamy poznać konkrety w sprawie rejestracji w nowym systemie opłat drogowych dla iężarówek. Wiadomo, że następca viaTOLL-a będzie działał w sposób satelitarny, a więc ma wymagać zupełnie nowych urządzeń. Pojawiło się jednak pytanie, czy producenci będą w stanie te urządzenia wyprodukować?

Jak donosi „Rzeczpospolita” (w artykule dostępnym tutaj), dwóch producentów potencjalnych „boxów” przyznało się do problemów z produkcją. Urządzenia nie mogą powstawać w szybszym tempie, gdyż zabrakło do tego komponentów. Chodzi tutaj o niesławny brak półprzewodnikowych układów scalonych, który paraliżuje branżę motoryzacyjną już od wielu miesięcy.

Tymczasowym rozwiązaniem może być zorganizowanie urządzeń od innych dostawców. Krajowa Administracja Skarbowa, której podlega nowy system, już podobno na tym pracuje. Może się jednak okazać, że i te firmy nie podołają realizacji zamówienia. W końcu i one mogą być ograniczone niedoborem układów scalonych.

A przy okazji można wspomnieć, że kolejne koncerny motoryzacyjne cierpią z tego samego powodu. Dla przykładu, Volkswagen dopiero co ogłosił w Polsce wstrzymanie produkcji największych samochodów dostawczych. W związku z brakiem układów scalonych, Volkswagen Craftery oraz MAN-y TGE nie będą wyjeżdżały z zakładu we Wrześni nawet do końca kwietnia!