Zakazy ruchu w sierpniowy długi weekend – nawet 5 dni ograniczeń pod rząd (2023)

Planując trasy na nachodzące dni, należy wziąć pod uwagę świąteczne zakazy ruchu. Zwłaszcza w Polsce oraz we Francji będą one miały długotrwały charakter, rozciągając się na odpowiednio pięć lub cztery dni. Dlatego poniżej opiszę sytuację przewidzianą właśnie dla tych dwóch krajów.

Polska

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton będą w Polsce obowiązywały przez aż pięć dni z rzędu. Najpierw będą to zakazy wakacyjne, następnie (w poniedziałek) zakaz przedświąteczny, a na koniec (we wtorek) już sam zakaz świąteczny, związany z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny, a także z Świętem Wojska Polskiego, czyli rocznicą Cudu nad Wisłą w Wojnie Polsko-Radzieckiej 1920 roku. W efekcie pełen harmonogram zakazów jest następujący:

11 sierpnia, piątek, zakaz od godziny 18 do 22;

12 sierpnia, sobota, zakaz od godziny 8 do 14;

13 sierpnia, niedziela, zakaz od godziny 8 do 22;

14 sierpnia, poniedziałek, zakaz od godziny 18 do 22;

15 sierpnia, wtorek, zakaz od godziny 8 do 22.

Wśród wyjątków będzie zwłaszcza ten dla polskich ciężarówek, które powracają do kraju z tras międzynarodowych. Pełną listę tych zwolnień z zakazu, obejmującą także na przykład przewóz ładunków łatwopsujących się, znajdziecie w oficjalnym rozporządzeniu.

Francja

Francuskie zakazy ruchu samochodów ciężarowych o DMC powyżej 7,5 tony będą obowiązywały w sobotę, niedzielę, poniedziałek oraz wtorek. Nadchodząca sobota została bowiem we Francji uznana za jedną z „czarnych sobót”, a więc dni o największym natężeniu ruchu turystycznego. Następnie będzie zakaz niedzielny, w związku z „czarną sobotą” nieco skrócony, w poniedziałek dołączy do tego zakaz przedświąteczny, a we wtorek odbędzie się już sam zakaz świąteczny, związany z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. W efekcie pełen harmonogram zakazów jest następujący:

12 sierpnia, sobota, zakaz od godziny 7 do 19;

13 sierpnia, niedziela, zakaz od północy do 22;

14 sierpnia, poniedziałek, zakaz od godziny 22 do północy;

15 sierpnia, wtorek, zakaz od północy do 22.

Niemcy

Jako że między Polską a Francją znajdują się głównie Niemcy, i tutaj należy się jedno zdanie wyjaśnienia – 14 oraz 15 sierpnia w Niemczech nie obowiązują specjalne zakazy tonażowe.

Źródło informacji: Evofedenex