Zakaz Cesji coraz częściej występuje przy zleceniach i umowach – co to oznacza?

Publikacja na zamówienie

Zakazy cesji coraz częściej występuje przy zleceniach transportowych i umowach. Czym w ogóle jest oraz dlaczego firmy go stosują?

Zakaz cesji może być wprowadzony w zleceniach transportowych, gdy firma zlecająca dany transport nie wyraża zgody na przeniesienie wierzytelności – czyli zmianę właściciela faktury. W faktoringu klasycznym przy cesji jawnej kontrahent jest informowany o tym, że wartość całej faktury ma przelać nie do klienta, z którym rozpoczął współpracę, a na rachunek bankowy do Faktora.

W przypadku dużych firm spedycyjnych, gdzie zleceń jest tysiące, jest to kłopotliwe. Każdy przelew za fakturę musi trafić do innego klienta, który akurat korzysta z innego faktora. Może to wydłużyć pracę w dziale księgowości i opóźnienie w płatnościach. Tu mamy pierwszy powód zakazów cesji, spowodowanych dużą ilością transakcji do jednego podmiotu. Kolejną powodem wprowadzania zakazów cesji jest wprowadzenie podobnego rozwiązania, jakim jest skonto w spedycji. Nawet przy niedużej firmie spedycyjnej obroty mogą sięgać kilka milionów złotych i pojawia się możliwość zarabiania na obracaniu pieniędzmi. Firmy spedycyjne przybierają podobny model do faktoringu klasycznego. Jeżeli chcesz mieć pieniądze wcześniej bez problemu, przy wystawieniu zlecenia wraz z fakturą zaznacz, że chcesz pieniądze wcześniej za pomocą skonta. Wspaniała idea, z której korzystają przewoźnicy, tylko dlaczego tak wiele firm i tak szuka finansowania w firmach zewnętrznych? Skonta są różnie oprocentowane, od 5% do nawet 11% oraz wypłata nie następuje na konto natychmiast, tylko od 7 do 14 dni.

Podsumowując: spedycje lub firmy transportowe wprowadzają zakaz cesji z powodów organizacyjnych lub zarobkowych. Zakaz cesji nie jest jednak przeszkodą dla finansowania cichego, która jest dobrze rozpoznawalna na rynku transportowym. Dzięki niej firma transportowa nie musi korzystać z wysokiego oprocentowania skonta oraz może zgłosić fakturę do finansowania nawet tydzień przed terminem płatności, a kontrahent nie wie, że faktura jest finansowana przez faktora.

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważne są finanse firmy i jak nie lubi zbędnego komplikowania sobie życia. Dlatego zasady faktoringu są i zawsze będą proste i przejrzyste, a sama usługa łatwo dostępna.

Faktoring Finea, zarejestruj się już dziś: kliknij tutaj lub zadzwoń pod 733 930 630.