Z 14,98-metrową naczepą pod Świecko, Olszynę i Gubinek – zmiana w Niemczech

Źródło zdjęcia: Flota 120 naczep o długości 14,98 metra – to największe takie zamówienie w Europie

Niemcy regularnie aktualizują listę dróg, po których mogą się poruszać dłuższe ciężarówki. Najnowsza lista wchodzi w życie już jutro, a z polskiego punktu widzenia ma pewien szczególnie ciekawy zapis. Swoje zasady zmienia bowiem land Brandenburg, które obejmuje większość niemiecko-polskiego pogranicza, wraz z drogami prowadzącymi do Świecka, Gubinka oraz Olszyny.

Już od jutra po terenie wszystkich brandenburskich dróg będą mogły jeździć ciężarówki z dłuższymi naczepami. Mowa tutaj o tak zwanych „Lang-LKW Typ 1”, a więc zestawach złożonych z pojedynczego ciągnika oraz aż 14,98-metrowej naczepy. Zestawy tego typu mają 17,88 długości całkowitej, wyróżniają się dużym zwisem tylnym i mogą zmieścić o 4 europalety więcej. Jednocześnie mają zużywać niemal tyle samo paliwa co zestawy 16,5-metrowe, z uwagi na tę samą liczbę osi i podleganie tym samym limitom tonażowym. Gdyby więc polskie władze też zainteresowały się dłuższymi pojazdami, niejedna polska firma zapewne wykorzystałaby to w przewozach międzynarodowych.

Zmiana w Brandenburgii to tylko część najnowszej aktualizacji. Łącznie lista dróg dla dłuższych zestawów zwiększy się o aż 200 nowych pozycji, coraz bardziej pokrywając mapę Niemiec. I mowa tutaj nie tylko o zestawach długich na 17,88 metra, ale też w wielu przypadkach ciężarówkach 25,25-metrowych, składających się na przykład z pełnowymiarowego podwozia, wózka dolly oraz naczepy.