Wyścig Le Mans – na czym polega, kiedy się odbywa?

Publikacja na zamówienie

24-godzinny wyścig Le Mans we Francji należy do najpopularniejszych rywalizacji długodystansowych na świecie. Le Mans jest również jednym z najstarszych wyścigów samochodowych. Francuski klasyk wytrzymałościowy to idealny poligon doświadczalny pod względem technologii, które mogą być następnie zastosowane w przemyśle motoryzacyjnym. Co roku wyścig przyciąga kierowców oraz zespoły z całego świata i jest zdecydowanie wybiegający w przyszłość, czego dowodem może być wprowadzenie w 2024 klasy wodorowej. Le Mans, kiedy się odbywa? Le Mans gdzie zawodnicy rywalizują o zwycięstwo?

Wyścig Le Mans, kiedy rozpoczyna się rywalizacja?

Jeden z najsłynniejszych wyścigów na świecie odbywa się co roku w czerwcu, co dodatkowo utrudnia kierowcom jazdę ze względu na wysokie temperatury. Walka o zwycięstwo zaczyna się o godzinie 15:00 czasu CET w sobotę i kończy się o 15:00 następnego dnia. Organizatorem wyścigu jest Automobile Club de l’Quest, który nadzoruje wyścig od 1923 roku, z wyjątkiem lat podczas II wojny światowej. Kiedy Le Mans odbędzie się w 2022 roku? Początek wyścigu zaplanowano na 11 czerwca, a cała rywalizacja skończy się 12 czerwca 2022 r.

Kiedy data rozpoczęcia Le Mans zbliża się wielkimi krokami, bukmacherzy w Polsce wprowadzają szeroką ofertę zakładów m.in. na zwycięzców. Często można także obstawiać zakłady specjalne, które dodatkowo urozmaicają oglądanie zmagań najlepszych kierowców na świecie. Przed wyścigiem Le Mans warto przede wszystkim sprawdzić, który Bonus bez depozytu będzie najkorzystniejszy do wykorzystania i jakie serwisy kuszą atrakcyjnymi promocjami przygotowanymi specjalnie na to wydarzenie.

Le Mans gdzie się odbywa?

Tor, na którym odbywa się 24-godzinny wyścig Le Mans, nosi nazwę Circuit de la Sarthe. Składa się zarówno ze stałego toru, jak i dróg publicznych czasowo wyłączonych z ruchu na czas wyścigu. Od inauguracyjnej imprezy w 1923 roku tor był kilkakrotnie modernizowany w celach poprawy bezpieczeństwa. Obecnie tor Le Mans gdzie rywalizują najlepsi kierowcy ma 13,626 km długości. Publiczne odcinki toru różnią się od toru stałego, zwłaszcza w porównaniu z torem Bugatti, który znajduje się wewnątrz toru Circuit de la Sarthe. Z powodu sporego natężenia ruchu drogi publiczne nie są tak gładkie ani dobrze utrzymane. Mają one także mniejszą przyczepność z powodu braku miękkiej gumy pochodzącej z samochodów wyścigowych, chociaż ma to wpływ wyłącznie na kilku pierwszych okrążeniach.

Klasy samochodów Le Mans

W wyścigu Le Mans gdzie rywalizuje około 60 zawodników, każdy pojazd musi mieć minimum dwa siedzenia. Dozwolone są dwoje drzwi, a od 2014 roku wszystkie samochody w głównej kategorii LMP1 muszą mieć dach ze względów bezpieczeństwa. Do 2017 r. mogły rywalizować także pojazdy z otwartym kokpitem, ale od tego momentu wszystkie prototypowe samochody LMP1 lub LMP2 muszą mieć zamknięte kokpity. Do niedawna dwiema najlepszymi klasami były wspomniane LMP1 i LMP2. Składały się one ze specjalnie zbudowanych samochodów wyścigowych, które kosztowały miliony i były wspierane przez duże załogi inżynierów oraz techników. Samochody wyglądały jak czterokołowe myśliwce i wykorzystywały zaawansowaną aerodynamikę, co zapewniało niesamowitą prędkość na zakrętach. Obecnie przepisy zachęcają zespoły do ścigania się hybrydami benzynowo-elektrycznymi. Samochody LMP2 są podobne, ale mniej skomplikowane. Napędzają je konwencjonalne silniki benzynowe i nie są tak szybkie, jak pojazdy w kategorii LMP1. Począwszy od 2021 roku, w miejsce LMP1 pojawiła się nowa klasa Hypercar.

Na pierwszy rzut oka nadal pojazdy w tej kategorii przypominają samochody LMP1. Bliższe oględziny ujawniły jednak kluczowe różnice. W każdym aucie moc ma wynosić około 1000 koni mechanicznych i zmieniony został kształt maski oraz lamp. Nowa klasa jest także cięższa, słabsza, a co za tym idzie, również wolniejsza. Kategoria hipersamochodów to odpowiedź na słabnące zainteresowanie klasą LMP1, która jest droga w utrzymaniu nawet dla dużych producentów. Około dwóch trzecich pozostałych zespołów rywalizuje w odrębnych dwóch klasach – GT i Grand Touring. Klasy te opierają się na mocno zmodyfikowanych wersjach seryjnych samochodów sportowych o rozpoznawalnych nazwach i kształtach takich producentów jak Ferrari, Porsche, Chevrolet, Ford i Audi.

Kierowcy w Le Mans

Początkowo nie było żadnych zasad dotyczących liczby kierowców jednego pojazdu w trakcie wyścigu Le Mans, gdzie rywalizują najlepsi kierowcy na świecie. Chociaż we wczesnych dekadach prawie wszystkie zespoły korzystały z dwóch kierowców, niektórzy próbowali przejechać cały wyścig samodzielnie, mając nadzieję na zaoszczędzenie czasu, ponieważ nie musieli dokonywać zmian. Ta praktyka została później zakazana. Do lat 80. XX wieku istniały teamy, w których rywalizowało tylko dwóch zawodników, ale pod koniec dekady zmieniono ponownie przepisy, zgodnie z którymi co najmniej trzech kierowców musi prowadzić każdy samochód. W 2017 r. dodatkowo zmieniono zasady dotyczące czasu prowadzenia pojazdu. Jeśli to konieczne, sędziowie mają możliwość wymagać limitu czasu prowadzenia samochodu przez 80 minut i minimum 30 minut przerwy na odpoczynek. Zasada ta obowiązuję tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi co najmniej 32 stopnie Celsjusza.

Le Mans, kiedy kierowca wykręcił najlepszy wynik okrążenia?

Najszybsze okrążenie toru Le Mans zanotował podczas kwalifikacji K. Kobayashi w 2017 roku, prowadząc Toyotę TS050 Hybrid. Japończyk zdołał pokonać okrążenie w niecałe 3 minuty i 15 sekund ze średnią prędkością prawie 252 km/h.

Jaka jest najszybsza prędkość, jaką kiedykolwiek osiągnięto w Le Mans?

1. Dorchy jest rekordzistą Le Mans pod względem uzyskanej szybkości na torze, kiedy w 1988 roku w WM P88 osiągnął blisko 405 km/h. Niestety dodane od tego czasu nowe szykany oznaczają, że dzisiejsi kierowcy, kiedy rywalizują w Le Mans, nie mają szans na pobicie tego wyniku.

Jaka jest największa liczba kilometrów przejechanych podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans?

Zwycięski pojazd w wyścigu w 2010 roku – Audi R15 TDI Plus, w ciągu 24 godzin pokonał dystans ponad 5400 kilometrów.

Kto wygrał najwięcej wyścigów Le Mans?

T. Kristensen jest najbardziej utytułowanym kierowcą z dziewięcioma triumfami i sześcioma z rzędu, co stanowi rekord tego wyścigu.

Która marka samochodów ma najwięcej triumfów w Le Mans?

19 zwycięstw Porsche sprawia, że jest to najbardziej utytułowany producent samochodów, który ściga się w Le Mans. Kolejna marka na liście to Audi z 13 zwycięstwami.

Jaka była najmniejsza różnica na mecie pomiędzy dwoma kierowcami?

Podczas wyścigu w 1966 roku para Fordów GT40 zdołała przekroczyć linię mety, dzieląc oba samochody na mniej niż 20 metrów.

Jaka była największa różnica między zdobywcami pierwszego i drugiego miejsca w Le Mans?

Zwycięski Bentley, kiedy w Le Mans w 1927 r. przekroczył linię mety z prawie 354-kilometrową przewagą nad zajmującym drugie miejsce Salmsonem, stał się rekordzistą pod względem największej różnicy pomiędzy dwiema najlepszymi pozycjami w wyścigu.

Kto jest najmłodszą osobą, która kiedykolwiek wygrała Le Mans?

W wieku 22 lat i czterech miesięcy A. Wurz został najmłodszym kierowcą, który pokonał linię mety Le Mans na pierwszym miejscu. Austriak dokonał tego w 1996 roku.