Wyłączenie systemu viaTOLL i plakaty na naczepach – akcje polskich przewoźników

Dwie największe organizacje przewoźników w Polsce – TLP oraz ZMPD – wyszły z kolejnymi akcjami dotyczącymi koronawirusa. ZMPD chce prowadzić akcję graficzną, krytykującą gospodarcze propozycje rządu. TLP zabiega natomiast o tymczasowe zniesienie opłat drogowych w systemie viaTOLL.

W kwestii opłat organizacja TLP zgłosiła się do ministrów infrastruktury oraz finansów. Przewoźnicy apelują o zawieszenie działania systemu viaTOLL, w ramach wsparcia dla branży poszkodowanej przez epidemię. Miałoby to obniżyć koszty transportu i ułatwić przetrwanie na objętym kryzysem rynku.

TLP podkreśla, że przez ostatnie 20 lat przewoźnicy nigdy nie prosili o podobne wsparcie. Organizacja wylicza też wpływy, które branża transportowa generuje do polskiego budżetu. Nawet po odjęciu kosztów opłat drogowych, każde 100 kilometrów przejechanych przez ciężarówkę dostarcza państwu około 208 złotych. Składają się na to różnorakie podatki oraz składki społeczne.

Tymczasem ZMPD skupia się na krytyce rządowych propozycji gospodarczych, nazwanych „tarczą antykryzysową”. Zdaniem przewoźników, zaproponowane wsparcie nie wystarczy, by firmy transportowe mogły przetrwać koronawirusowe załamanie rynku. Dlatego też, w ramach protestu, na tylnych drzwiach ciężarówek mają się pojawić plakaty z napisami „TARCZA NIE WYSTARCZA” (poniżej).

Pełen apel TLP do ministrów, w sprawie wyłączenia systemu viaTOLL. możecie znaleźć pod tym linkiem. Jeśli natomiast ktoś chce przyłączyć się do akcji ZMPD, praktyczne informacje oraz plakat do wydrukowania może znaleźć na tej stronie.