OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 22 Sierpień, 2017

Wyglądają jak prawdziwe, choć powstały głównie z żywicy – piękny Liaz i imponująca Tatra w skali 1/87

liaz_tatra_modele_1

Liaz 100, zaparkowany obok Tatry T815, to bardzo rzadko spotykany widok nie tylko na dzisiejszych drogach, ale także w modelarstwie. Można wręcz powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z modelarską niszą. Aby bowiem otrzymać takie połączenie, jak na powyższym zdjęciu, trzeba było włożyć sporo własnej pracy.

Oba modele przygotował Michał Miękiszak, bazując na produktach dwóch czeskich firm. Igra wyprodukowała Tatrę, która była modelem już złożonym, ale niestety kiepsko odwzorowującym prawdziwe pojazdy. Za Liaza odpowiadała zaś firma JMPK, tworząc model znacznie lepszy, ale za to przeznaczony do samodzielnego złożenia. Dokładnie, to nie żart – choć mówimy tutaj o miniaturze w skali 1/87, niewiele większej niż pudełko zapałek, trzeba było zmontować ją z aż siedemdziesięciu części.

Wróćmy jednak do Tatry. Na czym polegała tutaj praca Michała? Modelarz z Gniezna od podstaw stworzył zabudowę, a także gruntownie przerobił podwozie. Wykorzystana została przy tym przede wszystkim żywica, a efekt końcowy jest na tyle dopracowany, że ciężarówka otrzymała skrętną przednią oś i typowy dla Tatry, bardzo duży skok zawieszenia. Co więcej, dzięki odpowiedniemu malowaniu oraz świetnemu odwzorowaniu “wanny”, Tatra zaczęła naprawdę przypominać egzemplarze z polskich dróg. Jeśli natomiast chodzi o Liaza, to tutaj praca polegała na zmontowaniu wszystkich żywicznych części, a także dorobieniu jednego brakującego elementu. Były nim mocowania zabudowy do podwozia, których niestety zabrakło w zestawie. Trzeba też zwrócić uwagę na wykonane przez Michała malowanie, w klasycznych dla Liaza barwach. Dodajmy do tego jeszcze spojler z epoki oraz czarną rejestrację i już można się zachwycać.

Pod zdjęciami dalsza część tekstu.

liaz_tatra_modele_2 liaz_tatra_modele_3 liaz_tatra_modele_4 liaz_tatra_modele_5 liaz_tatra_modele_6 liaz_tatra_modele_7 liaz_tatra_modele_8 liaz_tatra_modele_9 liaz_tatra_modele_10 liaz_tatra_modele_11 liaz_tatra_modele_12 liaz_tatra_modele_13 liaz_tatra_modele_14

Na powyższych fotografiach możecie sobie porównać efekt końcowy ze zdjęciami wykonanymi w czasie pracy. Poniżej zamieszczam zaś zdjęcia innych modeli, zmodyfikowanych przez Michała tylko w ostatnich miesiącach. Jednocześnie zapraszam na facebookową stronę MM Models, na której Michał prezentuje wszystkie swoje dzieła.

mm_models_2017_5 mm_models_2017_6 mm_models_2017_7 mm_models_2017_9 mm_models_2017_10 mm_models_2017_8 mm_models_2017_11 mm_models_2017_12 mm_models_2017_13 mm_models_2017_14 mm_models_2017_15 mm_models_2017_1 mm_models_2017_4 mm_models_2017_2 mm_models_2017_3

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

  1. egon napisał(a):

    naprawdę piękne , czesi byli wiele lat przed nami w produkcji ciężarówek,w latach 80 tych ,kierowca ktory jezdził liazem to był naprawdę gość , pamietam swoją 1 wszą trase liazem 1983r w pks 600 km do nowego targu do zakładów obuwniczych -podhale , powrót z myslenic z zakłądu golalit -jakieś wieszaki , choć mineło 35 lat do dziś pamietam dokładnie-takie to było przezycie i frajda

  2. Świetna robota, ale największe wrażenie robi zniszczona i pordzewiała podłoga na pace Tatry. Naprawdę, czapki z głów!

  3. Krzema napisał(a):

    dokładnie też na podłogę zwróciłem uwagę. trzeba mieć cierpliwość do takich detali. pogratulować czasu i wytrwałości!!

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.