Wróciły ukraińskie Volkswageny LT z wielotonowymi ładunkami – rekordzista wiózł nawet 14 ton

W nawiązaniu do tekstu:

Sześć ukraińskich Volkswagenów LT z nawet 10-tonowymi ładunkami, tworzących bardzo wolny konwój

Pamiętacie grupę Volkswagenów LT, które wiozły z Polski na Ukrainę około 10-tonowe ładunki? Była to historia na tyle absurdalna, że wiele osób aż nie chciało w nią wierzyć. Dziwiły też dołączone do wszystkiego zdjęcia, na których wiekowe LT-eki na dobrze nie przysiadły.

A jednak, komunikat ITD z końca maja został wczoraj oficjalnie potwierdzony. Wyjaśniła się też sprawa z podejrzanie wysoko stojącym tyłem nadwozia. Wszystko w ramach poniższego komunikatu Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, do którego dołączono też powyższe zdjęcie.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Medyce, tylko jednej nocy zatrzymali 9 dowodów rejestracyjnych. Kierowcy samochodów dostawczych przewozili nawet 14 ton towaru.

Zdarzenia miały miejsce w minionym tygodniu, w trakcie jednej z nocnych zmian na przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonariusze Straży Granicznej, podczas kontroli pojazdów wyjeżdzających z Polski zwrócili uwagę na duże przedmioty przewożone w samochodach osobowych zarejestrowanych na terytorium Ukrainy. W związku z podejrzeniem, że masa pojazdów może przekraczać tą dopuszczalną, skierowano je na wagę Oddziału Celnego. W tym czasie, w ruchu ciężarowym podjechały inne pojazdy, które przewoziły m.in. duże rulony blachy. Okazało się że samochody, których maksymalna waga nie powinna przekraczać 3500 kg, ważyły nawet 14 ton.

W trakcie kontroli stanu technicznego funkcjonariusze SG ustalili, że konstrukcje pojazdów zostały przerobione „chałupniczym” sposobem w celu zwiększenia nośności. W konsekwencji, w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz negatywnym wpływem pojazdów na stan dróg, Straż Graniczna zatrzymała dowody rejestracyjne oraz ukarała kierowców – obywateli Ukrainy, mandatami karnymi w wysokości 1000 złotych każdy.

Dodatkowo, kierowcom którzy nie po raz pierwszy zostali przyłapani na tym procederze, na podstawie Ustawy o Cudzoziemcach wydano decyzję zobowiązującą do powrotu oraz zakaz wjazdu na terytorium państw Schengen przez okres 5 lat.