Publikacja na zamówienie
Transmisje meczów piłkarskiej Ekstraklasy są przykładem najwyższej jakości realizacji obrazu i dźwięku. Polska może pochwalić się jednym z lepszych w Europie zespołem fachowców. Kto dokładnie odpowiada za realizację? Jak wygląda i co znajduje się we wnętrzu wozu transmisyjnego? W końcu, dlaczego Puszcza Niepołomice nie może rozgrywać spotkań na swoim stadionie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!
Kto odpowiada za realizację meczów Ekstraklasy?
Za realizację meczów na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce od kilku sezonów odpowiada spółka Ekstraklasa Live Park. Jej właścicielem jest Ekstraklasa S.A. Została założona w kwietniu 2011 roku, a dowodzi nią aktualnie Leszek Miklas.
Najważniejszym zadaniem firmy jest produkcja sygnału telewizyjnego wszystkich ekstraklasowych meczów. Do tej pory zrealizowała już ponad 1500 transmisji. Wszystkie spotkania bieżącego sezonu produkowane są w technologii HD, z dźwiękiem Dolby 5.1.
Jeśli ktoś nie ma akurat możliwości oglądania danego meczu w TV, to może śledzić wynik na żywo w jednym z serwisów sportowych. Wystarczy dokonać w czasie rejestracji wpisać w odpowiednim miejscu STS kod promocyjny. Każdy z użytkowników otrzymuje też dostęp do wielu szczegółowych statystyk.
Ekstraklasa Live Park zrzesza wokół siebie wielu fachowców. W swojej karierze produkowali i realizowali wiele wydarzeń sportowych. Na swoim koncie mają takie imprezy, jak: mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy, Letnie Igrzyska Olimpijskie, mecze reprezentacji Polski czy spotkania rozgrywane w europejskich pucharach.
Wóz transmisyjny
Realizacja całego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wozu transmisyjnego. Składa się on z naczepy, w której znajduje się cały potrzebny sprzęt i ciągnika siodłowego. W razie awarii tego drugiego istnieje możliwość podmiany, co umożliwia dalszą jazdę.
Co znajdziemy w środku takiego wozu? Są to m.in.:
- tory kamerowe
- obiektywy
- statywy
- systemy bezprzewodowe
- przedział produkcyjny (tzw. reżyserka)
- stanowiska techników poziomów
- system video
- mikrofony bezprzewodowe
- system: audio, graficzny, interkomowy, zarządzania i dystrybucji
W trakcie postoju możliwe jest rozłożenie boku, dzięki czemu powiększa się przedział produkcyjny. Wóz jest w pełni klimatyzowany, a w razie chłodniejszych dni pomieszczenie można dogrzać.
Wóz składa się z trzech głównych przedziałów:
- produkcyjnego
- audio
- technicznego
Dlaczego nie można zrobić transmisji meczu ze stadionu w Niepołomicach?
Przed tym sezonem było głośno o Puszczy Niepołomice. Drużyna, która po raz pierwszy w historii awansowała do Ekstraklasy, nie może grać na własnym kameralnym stadionie. Dlaczego?
Jednym z powodów jest zbyt wąska droga dojazdowa do obiektu zlokalizowanego w tej podkrakowskiej miejscowości. Jadący nią wóz transmisyjny miałby więc problem z pokonaniem niektórych zakrętów. Nawet gdyby mu się udał dojechać na stadion, to jest on zbyt mały, żeby można było na nim rozłożyć niezbędny sprzęt.
Głównie chodzi tu o odpowiednie rozstawienie kamer. Teren wokół boiska jest bardzo ograniczony, przez co nie byłoby np. możliwości pokazania ławek rezerwowych. Również trybuny obiektu w Niepołomicach nie są przystosowane do przeprowadzenia transmisji na wysokim poziomie.