Wjazd na prom bez kolejki dla ciężarówek na prąd – nowość na trasach do Szwecji

Każdego roku przez terminale morskie w Göteborgu przejeżdża niemal milion samochodów ciężarowych. Z tego około połowa odbywa rejs promowy na popularnej trasie do niemieckiej Kilonii (Kiel). Dotychczas kierowcy wszystkich tych pojazdów solidarnie stali w takiej samej kolejce. 1 stycznia nadejdzie zmiana, gdyż port otworzy „Zielony Priorytet” dla ciężarówek elektrycznych.

Ciężarówki zasilane prądem lub wodorem bez kolejki przejadą do terminali Stena Lines Gothenburg-Kiel oraz Gothenburg RoRo Terminal. Pracownicy wpuszczą je wprost na pokład statków lub też ustawią na specjalnym, priorytetowym placu, już za główną kolejką. Dzięki temu posiadacze „elektryków” będą mogli przyjeżdżać do portu na ostatnią chwilę, bardziej efektywnie planując pracę swoich pojazdów.

Informując o tym nowym systemie, göteborskie władze od razu odpowiedziały na ewentualną krytykę. Jak twierdzą, wszystko to jest jak najbardziej sprawiedliwe, gdyż przewoźnicy otrzymają tę poprawę efektywności w zamian za inwestycje w bardziej ekologiczne rozwiązania. Ma to być sposób na promowanie bezemisyjnego transportu, będącego obecnie jednym ze szwedzkich priorytetów.