198-tonowa ciężarówka zarwała wiadukt – chiński wypadek w transporcie „gabarytu”

Powyżej: nagranie z akcji ratunkowej

Cztery osoby zginęły, a osiem zostało rannych w chińskim wypadku z udziałem ponadnormatywnej ciężarówki. Pojazd ten był tak ciężki, że zawaleniu uległ autostradowy wiadukt.

Do zdarzenia doszło w sobotę, około godziny 16, gdy na wiadukt wjechała 198-tonowa ciężarówka. Zestaw ten składał się z aż trzech ciągników balastowych oraz platformy o kilkudziesięciu rzędach kół. I niestety, przeprawa nie wytrzymała tak dużego ciężaru, w związku z czym zawalił się kompletny, 500-metrowy fragment drogi.

W chwili zdarzenia pod wiaduktem przejeżdżało auto osobowe. Ważąca setki ton konstrukcja spadła na jego nadwozie, całkowicie je miażdżąc. Dodatkowych ofiar mogły też dostarczyć roboty drogowe, które odbywały się akurat na zarwanym odcinku. A jakby tego było mało, pierwszy z ciągników stanął po wypadku w płomieniach.

Czy natomiast gabaryt przewożony był zgodnie ze sztuką? Niestety, jak podaje „Beijing News”, tak ciężki pojazd prawdopodobnie nie powinien znaleźć się na tym fragmencie drogi. Zbudowany 11 lat temu wiadukt stworzono bowiem z myślą o czterokrotnie niższych obciążeniach. Sprawa jest oczywiście badana przez władze i trwa ustalanie przyczyn wjazdu na tę właśnie drogę.

Zdjęcie z miejsca zdarzenia: