WITD Poznań: Ważące 9600 kg Renault Mascott, czyli psucie rynku na rekordowo głupim poziomie

renault_mascott_rekord_bezmyslnosci_1

Ważące 9600 kg Renault Mascott, oczywiście zarejestrowane na 3,5 tony – taki pojazd zatrzymali inspektorzy WITD w Poznaniu. W oparciu o tę kontrolę „krokodyle” napisali następnie komunikat, który zatytułowali „rekord bezmyślności”. Czy słusznie? Raczej tak, bo nawet legendarne Renault Mascott nie powinno wozić tak ciężkich ładunków, z fabryki wyjeżdżając z DMC maksymalnie 6,5-tonowym. Co więcej, 10-tonowym autem mógł kierować kierowca z prawem jazdy kat. B, nie obowiązywał go tachograf, a właściciel Renówki nie płacił podatku od środków transportu i nie musiał martwić się viaTOLL-em, czyli mówiąc krótko psuł rynek na rekordowo głupią skalę. Komunikat poniżej:

W dniu 28.08.2014 r. inspektorzy transportu drogowego z Poznania pełnili obowiązki służbowe na terenie powiatu szamotulskiego. Działania ukierunkowane były na ważeniu pojazdów ciężarowych.

Uwagę kontrolujących przykuł samochód ciężarowy marki Renault Mascott, który przed punktem kontroli zjechał na drogę alternatywną. Inspektorzy udali się za ww. pojazdem celem weryfikacji dopuszczalnych norm określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Po zatrzymaniu kierowca tłumaczył, że chciał ominąć patrol inspekcji by uniknąć kontroli.

Pojazd skierowano na legalizowane stanowisko kontroli gdzie przeprowadzono procedurę ważenia. Wyniki ważenia wykazały, że rzeczywista masa kontrolowanego pojazdu wyniosła 9600 kg. Zgodnie z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym pojazd ten mógł maksymalnie ważyć 3500 kg. Wykonujący przewóz drogowy kierowca dopuścił do przekroczenia dopuszczalnej normy aż o 6100 kg.

Oględziny ładowni oraz okazane do kontroli dokumenty przewozowe wykazały, że kierowca świadomie wykonywał przewóz pojazdem przeładowanym. Kierowcę ukarano mandatami karnymi na łączną sumę jednego tysiąca złotych. Natomiast pojazd wraz z ładunkiem usunięto z drogi na koszt właściciela.

Źródło: WITD Poznań

renault_mascott_rekord_bezmyslnosci_2