Winda do kabiny zamiast stopni – zmodyfikowane DAF-y XG na problemy z nogami

Zdjęcia: Albert Keijzer, Zaandam

Można by pomyśleć, że to dwa najzwyklejsze DAF-y XG, jakie każdego dnia spotyka się na europejskich drogach. Na zdjęciu powyższym zdjęciu widać jednak pewien szczegół, który zdradza bardzo nietypowy element wyposażenia. Jest nim stopień wejściowy z blachy nierdzewnej, stanowiący element windy wejściowej dla kierowcy.

Obie ciężarówki trafiły w ostatnich dniach do firmy Albert Keijzer z Holandii, specjalizującej się w transporcie towarów płynnych. Przeznaczono je dla dwóch wieloletnich pracowników, którzy z uwagi na problemy zdrowotne stracili możliwość wspinania się po stopniach. Dlatego też przewoźnik zlecił montaż pneumatycznych wind, produkowanych przez firmę AM Products.

Zamiast trzech klasycznych stopni, zastosowano tutaj tylko jeden, poruszający się w pionowych szynach. Za naciśnięciem jednego przycisku może on wciągnąć kierowcę do kabiny lub też odstawić go na ziemię. Dzięki temu wchodzenie do kabiny odbywa się bez nadwyrężania stawów lub kręgosłupa. Co też ciekawe, napęd stopnia bazuje na łańcuchu oraz pneumatycznym siłowniku, a każda z wind posiada po dwa takie elementy. Jeśli bowiem jeden łańcuch lub siłownik ulegnie uszkodzeniu, drugi egzemplarz wykona za niego pracę, pozwalając kierowcy na opuszczenie kabiny.

Poniżej możecie zobaczyć przykładowe zdjęcia, z windą AM Products zainstalowaną na innych modelach ciężarówek. Widać tam sposób montażu, spasowanie wizualne z kabiną, a także wspomniane łańcuchy. Pod zdjęciami znajdziecie też przykładowy film, na którym winda AM Products zamontowana jest na naczepie z silosem. Pozwala to wykonywać pracę kierowcy, który stracił nogę w wyniku wypadku drogowego i porusza się z użyciem protezy.

Film z windą umieszczoną na silosie: