OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 22 Maj, 2015

Wielton oficjalnie przejął francuską firmę Fruehauf – polskiego producenta naczep czeka wielki rozkwit

wielton_turkmenistan_zamowienie_4

Panowie i Panie, 21 maja 2015 roku powinien oficjalnie stać się świętem polskiego przemysłu naczepowego. Oto bowiem firma Wielton, jeszcze kilkanaście lat temu będąca stosunkowo niewielkim przedsiębiorstwem rodem z odradzającej się po komunizmie Polski, przejęła firmę Fruehauf, będącą największym francuskim producentem naczep jeszcze kilkanaście lat temu masowo sprowadzanych do nas z Zachodu. Zapraszam do lektury komunikatu prasowego:

21 maja 2015 r. Wielton S.A., największy w Polsce i jeden z wiodących europejskich producentów naczep i przyczep, podpisał umowę przejęcia 65,31% akcji lidera francuskiego rynku naczep, firmy Fruehauf. Wartość transakcji wyniosła 9,5 mln euro. Umowa przewiduje opcję zakupu pozostałych akcji, tj. 34,69% po zakończeniu 2017 roku, od inwestora prywatnego, zaangażowanego w bieżący rozwój spółki, za kwotę 6,6 mln euro powiększoną o premię uzależnioną od wyników spółki Fruehauf. Umowa została podpisana po uzyskaniu wszystkich potrzebnych decyzji wynikających z przepisów prawa. Zakup otwiera grupie Wielton drogę do zdobycia pozycji trzeciego największego europejskiego producenta naczep z początkowym potencjałem produkcyjnym na poziomie 11 tys. produktów rocznie i obrotami powyżej 250 mln euro. Cała transakcja jest finansowana w 20% ze środków własnych spółki, w pozostałej części z finansowania bankowego udzielonego przez konsorcjum banków: Banku BGŻ BNP Paribas i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fruehauf jest wiodącym producentem naczep i przyczep do pojazdów ciężarowych z 44% udziałem
w kluczowym segmencie rynku naczep we Francji. Firma zatrudnia ponad 400 osób i produkuje rocznie ponad 4000 naczep. Roczne zyski firmy oscylują wokół 2-3 mln euro przy obrotach na poziomie 100 mln euro. Fruehauf posiada nowoczesny zakład produkcyjny we Francji, a odbiorcami produktów są klienci w Europie, w tym głównie we Francji.

logo_Fruehauf

Większe możliwości rozwoju

Umowa o współpracy obu podmiotów zakłada zachowanie i wykorzystanie marki Fruehauf, rozwój oferty produktów tej spółki, a także inwestycje w zakład produkcyjny w Auxerre w celu rozbudowy i unowocześnienia potencjału produkcyjnego na potrzeby ekspansji w Europie, w związku z dynamicznym wzrostem rynku w ostatnim roku. Dotychczasowy wieloletni Prezes firmy Fruehauf Francis Doblin, będzie dalej kierował spółką i realizował strategię zgodnie z wypracowaną wspólnie z Wieltonem koncepcją rozwoju.

W planach na najbliższy rok jest pogłębianie kompetencji w zakresie wspólnych badań i rozwoju (R&D). Wielton dysponuje kadrą 120 inżynierów i techników oraz posiada własne Centrum Badań i Rozwoju. Innowacyjność rozwiązań zapewnia spółce przewagę konkurencyjną na rynkach europejskich. Potencjał badawczy i techniczny obu podmiotów pozwoli na rozwój kompetencji projektowych i produkcyjnych, przyjęcie najlepszych praktyk zarządczych i wymianę wiedzy pomiędzy firmami, co przełoży się na jeszcze szybsze reagowanie na potrzeby klientów i dostosowywanie oferty produktów do wymagań odbiorców.

Połączenie firmy Fruehauf z grupą Wielton pozwoli umocnić pozycję grupy na rynku europejskim, szczególnie w Europie Zachodniej. Wielton jest obecny na ponad 35 rynkach, w Europie, Azji i Afryce, gdzie wypracował przewagę konkurencyjną w segmentach wywrotek i zestawach wysokogabarytowych, dzięki stałemu wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań. Odbiorcami pojazdów Wieltonu są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne i dystrybucyjne w kraju oraz zagraniczni dealerzy pojazdów ciężarowych i naczep. W szczególności klientami grupy są firmy z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Norwegii, Węgier, Litwy, Łotwy, Czech, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Estonii, Niemiec, Austrii, Francji, Holandii, Słowenii oraz Serbii. W ramach współpracy obu podmiotów Zarząd zakłada również ekspansję zagraniczną produktów Fruehauf w Europie, szczególnie w krajach sąsiedzkich. Skala działalności obu podmiotów i szeroki zakres oferty powinny stwarzać w kolejnych latach również większe możliwości eksportu poza rynki europejskie. W planach jest podbój rynków w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. M.Radomiak napisał(a):

  Witam
  Jeden warunek,odnośnie FRUEHAUF…Nie odchudzajcie tych naczep.Jeeli chodzi o ramę,drewnianą podłogę(nie płytę),to moim zdaniem n-py: KRONE,SCHMITZ,KOGEL,to ładnie wyglądające,papierowe zabawki.

 2. ~~~TYLDA napisał(a):

  BRAWO WIELTON!

 3. Jakub napisał(a):

  Radomiak co ty chrznisz Krone to najlepsza naczepa w Eurpie. Jeździłem z różnymi i wiem co mówię. Wolałbym 10 letnią Krone jak nowego Schmitza czy Wieltona.

  • DzonyBravo napisał(a):

   Ale głupoty człowieku opowiadasz. Jakbyś miał blade pojęcie o konstrukcji naczep to byś wiedział, że nowy Wielton to najbardziej innowacyjna naczepa kurtynowa na rynku, wiekszość flot w zeszłym roku zaufała Wieltonowi odchodząc od niemieckiej trójcy, na Polskim rynku Wielton jako jedyny zanotował wzrost sprzedaży pomimo kryzysu na wschodzie, ale Ty z pieśnią na ustach deutschland deutschland über alles będziesz napychał niemieckie pkb zamiast inwestować w LEPSZY produkt rodzimej produkcji. Niemiec na pewno będzie Ci wdzięczny, dowali stawkę dla kierowcy która powali Ci firmę lub da fracht na skraju opłacalności …

 4. raptownywaldek napisał(a):

  Brawo dla.banku.Bo skoro tylko 20% kasy miał.Wielton to w rzeczywistości firmę francuską przejęło konsorcjum tych banków.Ale brawo za kreatywnosc

 5. olo napisał(a):

  Do Raptownywaldek: ale Ty głupi jesteś..

 6. raptownywaldek napisał(a):

  Nie sądzę.Finansowanie w niepewnych czasach z obcych źródeł jest nieekonomiczneNo ale skoro.mają kredyt we frankach to pewno im przyszły rzad obnizy oprocentowanie..

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.