OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 22 Maj, 2015

Od 1 maja Norwegia blokuje łamiące prawo ciężarówki, a jako pierwszy doświadczył tego Polak

norwegia_ciezarowka_z_wylacznikiem_zablokowane_kolo

Od 1 maja w Norwegii obowiązują przepisy, zgodnie z którymi norweska policja, służba drogowa Statens vegvesen oraz służba celna mają prawdo unieruchomić, a nawet przejąć pojazd do momentu opłacenia grzywny. Prawo to dotyczy ciężarówek zarejestrowanych także poza granicami Norwegii, a do tego można stosować je zarówno w przypadku kwestionowania kary przez kierowcę/przewoźnika, jak i w przypadku oczekiwania na zatwierdzenie kary przez sąd. I wiecie skąd była podobno pierwsza ciężarówka, na której wypróbowano te przepisy? Niestety z Polski…

Norweski portal AT.no opublikował dzisiaj historię Scanii R440 na rejestracjach z naszego kraju, którą Statens vegvesen poddało kontroli tachografu. Jak się okazało, średnia prędkość z ostatnich zapisów wyniosła 170 km/h, co jednak wcale nie świadczyło o wyjątkowej dynamice 440-konnego silnika. Wszystkiemu winny był po prostu wyłącznik tachografu, który miał symulować odpoczynek.

Całe oszustwo nie było zbyt dopracowane i Norwegowie szybko zdołali odtworzyć prawdziwy przebieg trasy. Wyglądała on tak, że na 27 godzin jazdy kierowcy przypadło tylko 7 godzin odpoczynku. Dalej sprawa była więc już bardzo prosta – wypisano mandat na 15 tys. koron (tutaj niestety nie podano kto dostał mandat – przewoźnik czy kierowca), a do tego ciężarówka została właśnie unieruchomiona przy pomocy blokady koła, zgodnie ze wspominanymi nowymi przepisami.

Podziękowania dla Sławomira!

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. Andriej_Warholja napisał(a):

  I bardzo dobrze. W całej Europie tak powinni działać. Może poprawiłyby się warunki pracy zarówno dla kierowców jak i przewoźników, gdyby maksymalnie udało się wyeliminować oszustów!

 2. ~~~TYLDA napisał(a):

  i bardzo dobrze
  jestem za tym żeby kary były jeszcze większe i bardziej upierdliwe dla właścicieli firm transportowych

 3. Młody napisał(a):

  Dwa dni temu na kontrollplats Berkåk Litwin miał blokadę na kołach. Hehe Wreszcie się wzięli tak jak potrzeba. 🙂

 4. Bob napisał(a):

  I tak powinno być.

 5. p napisał(a):

  Przyszła wiosna ….. zatem i BOCIANÓW co i raz ,to więcej …..

 6. Łuki napisał(a):

  15 Tys koron to i tak łagodnie go potraktowali jak za takie wykroczenia.

 7. djcycu napisał(a):

  Idiota i tyle z tego co ten wyłącznik założył… Ten model Scanii z tego co wiem jest odporny na magnesy, wyłączniki i inne takie bo już nie sam impulsator odpowiada za przesłane do tachografu dane. Nie jestem specjalistą więc tylko gdybam że w nowych autach już nie idzie oszukiwać tachografu i bardzo dobrze! Po co oszukiwać? Przez te oszustwa coraz więcej mnoży się pajacowatych spedytorów którzy poniewierają potem kierowców jeśli nie przewiezie z dnia na dzień ładunku na trasie około 900 km… Tak, wiem, to nie jest możliwe jadąc nawet na 10 godzin i z takimi pajacami się spotkałem. Odpowiedź spedytora: “to przegnij, zrobimy wydruk że ładunek był drogi i musiał być dostarczony”… Tak tępa maso tylko kto zapłaci i kto mi rodzinę wyżywi jak coś pójdzie nie tak?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.