Węgierska płaca minimalna jednak nie będzie dotyczyła zagranicznych kierowców ciężarówek

forinty_wegry

Węgierska płaca minimalna jednak nie będzie zaprzątała głowy przedsiębiorcom drogowym? Na to wygląda, a przynajmniej taką informację można znaleźć w oficjalnym, węgierskim oświadczeniu. Mowa tutaj bowiem o wyjęciu branży transportowej poza nowe przepisy określające płacę minimalną dla delegowanych pracowników. Przetłumaczony fragment tego oświadczenia, a także krótki komentarz, zamieszczam poniżej. Źródłem tekstu jest Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Budapeszcie.

Nawiązując do Państwa zapytania, uprzejmie informujemy, że Węgry dokonały transpozycji przepisów dyrektywy 2014/67 / UE w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników, w tym artykułu 9 (1), b), jednakże transport nie jest wyraźnie wskazany w tekście przedmiotowych aktów prawnych.

Pomimo, że akty transponujące nie wykluczają wyraźnie sektora transportu z zakresu stosowania omawianych przepisów, w opinii Węgier, transport drogowy (w tym kabotaż) nie wchodzi w zakres stosowania dyrektywy w sprawie delegowania pracowników, – uważamy że stosowanie wymogów dotyczących delegowania pracowników do sektora transportowego nie jest ani możliwe, ani właściwe.

W związku z powyższym, w przypadkach, w których pojazd przejeżdza przez terytorium Węgier bez jakiejkolwiek aktywności mogącej stanowić delegowanie, nowo przyjęte przepisy nie mają zastosowania. Jednakże w przypadku delegowania, do pracowników zastosowanie będą miały obowiązujące przepisy”.

Powyższe oznacza, że nastąpiła zmiana węgierskiego stanowiska przedstawionego w dniu 9 sierpnia br.

Ministerstwo Gospodarki Narodowej – odpowiedzialne za prowadzenie rejestru zagranicznych pracowników delegowanych – nie wymaga  już zgłaszania do w/w rejestru usług transportowych realizowanych przez polskie firmy na terenie Węgier.