Ważna zmiana w e-TOLL: po awarii urządzenia opłatę za przejazd uiścimy przez internet

Już tylko kilka dni pozostało do rejestracji z nowym systemie opłat drogowych e-TOLL. Tymczasem pojawiła się wyjątkowo istotna zmiana, która choć częściowo ograniczy obawy związane ze zmianą systemu.

Od końca ubiegłego tygodnia użytkownicy systemu e-TOLL mogą kontynuować przejazd także w sytuacji utraty łączności GPS. W tym celu należy zalogować się w internetowym koncie klienta i wybrać funkcję „Uzupełnij przejazd”. Wskazujemy tam obecne położenie samochodu, a także punkt docelowy przejazdu. Następnie płacimy za ten przejazd z góry (opłata jest pobierana z konta lub dopisywana do konta), po czym samochód może wracać na drogę, bez obaw o kontrolę oraz finansową karę.

Będą też pewne wyjątki, w przypadku których uzupełnienia przejazdu będzie można dokonać z trzydniowym opóźnieniem. Ma to dotyczyć między innymi przewozu żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu oraz odpadów komunalnych. Pełna lista takich wyjątków znajduje się pod tym linkiem.

Rządowa informacja z 23 września:

Jeśli już dziś poruszasz się po drodze płatnej z e-TOLLem, a Twoje urządzenie przestało działać, możesz opłacić przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez działającego urządzenia GPS , po zadeklarowaniu trasy przejazdu.

W Internetowym Koncie Klienta należy skorzystać z funkcji „Uzupełnij przejazd” i określić miejsce, gdzie urządzenie przestało działać oraz miejsce docelowe. Po wykonaniu tych czynności można kontynuować przejazd.

Opłatę za zadeklarowany przejazd musisz uiścić z góry. Dla kont przedpłaconych wymagane jest posiadanie środków na opłacenie deklaracji przejazdu. Jeżeli nie posiadasz środków uzupełnij je przed złożeniem deklaracji.

W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy pojazd:

  • uczestniczy w akcji ratowniczej;
  • jest używany do przewozów żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu, odpadów komunalnych;
  • w przypadku autobusów przewożących pasażerów;

zadeklarowanie przejazdu będzie mogło nastąpić do 3 dni po jego zakończeniu.