Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce, edycja 2023 – piątek, sobota i niedziela na parkingu

Daty zostały zaktualizowane.

Już w najbliższy piątek oświatowe kalendarze obwieszczą zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Dla kierowców ciężarówek oznacza to natomiast początek dorocznej akcji pod hasłem „pracujący grzeją się w zaparkowanych kabinach, by mającym urlopy łatwiej się jechało”. Naturalnie mam przez to na myśli wakacyjne zakazy ruchu, które będą w Polsce obowiązywały w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do końcówki sierpnia.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, tegoroczne wakacje będą trwały od 24 czerwca (sobota) do 4 września (czwartek). W praktyce oznacza to, że pierwszy dzień letnich zakazów dla ciężarówek przypadnie na 23 czerwca (piątek), natomiast ostatnim ich dniem będzie 3 września (niedziela). Ograniczenia będą obowiązywały w piątki od godziny 18 do 22, w soboty od godziny 8 do 14 i w niedziele od godziny 8 do 22, zabraniając poruszania się samochodom ciężarowym o DMC powyżej 12 ton.

Tradycyjnie z zakazu zwolnione będą polskie ciężarówki wracające do kraju w ramach transportu międzynarodowego. Za to wyjazdy z Polski, trasy krajowe lub przejazdy tranzytowe jak najbardziej będą podlegały pod ograniczenia. Poza tym przewidziano też wyjątek dla wybranych rodzajów ładunków, jak na przykład towary łatwo psujące się. Ich pełną listę znajdziecie w oficjalnym rozporządzeniu, dostępnym tutaj.

Tydzień później, 1 lipca (sobota), swoje wakacyjne zakazy wprowadzą także Niemcy. O tym będę jednak informował w innym tekście, jako że niemieckie ograniczenia są znacznie bardziej skomplikowane, obejmując tylko wybrane odcinki dróg. W przygotowaniu mam więc mapę, która przedstawi to wszystko w bardziej przystępny sposób.