OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 29 Październik, 2018

Wagon do wyjątkowo łatwego przewozu ciężarówek – prędkość do 160 km/h, kierowca zostaje w kabinie

Przewożenie ciężarówek pociągami to zjawisko kojarzące się przede wszystkim z krajami leżącymi w Alpach. Prawdziwej rewolucji w transporcie intermodalnym chcą teraz jednak dokonać Szwedzi. Głównym narzędziem będą przy tym wagony o nazwie Flexiwaggon.

Flexiwaggon to dzieło szwedzkich inżynierów. Wagon wyposażony jest w platformę, która odsuwa się na bok i umożliwia łatwy wjazd całego zestawu. Dzięki temu załadunek pociągu może odbyć się także poza klasycznym terminalem. Ułatwia to wykorzystanie pociągów i czyni transport intermodalny tańszym bardziej elastycznym.

Ponadto Flexiwaggon ma charakteryzować się świetnym zabezpieczeniem ciężarówki. Dzięki temu kierowca nie musi opuszczać kabiny i odbywać przejazdu w wagonie pasażerskim. Pozostaje on po prostu w swojej kabinie, co korzystnie wpływa na koszt przejazdu. Maksymalna prędkość wynosi przy tym 160 km/h, a więc przejazd może być znacznie szybszy, niż na drogach.

Choć prace nad nowymi wagonami trwały już od wielu lat, pierwszy egzemplarz zamówiono dopiero w tym roku. Ma on trafić do szwedzkiej firmy TXG Transport, chcącej zorganizować przewozy intermodalne między Szwecją a Norwegią.

Łącznie TXG Transport może odebrać do 120 takich wagonów, a pierwsze pociągi powinny wyjechać na tory w 2019 roku. W chwili obecnej trwają podobno negocjacje z klientami. Ponadto zamówieniem Flexiwaggonów zainteresowani są też Włosi, a nawet Amerykanie.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 17 komentarzy

 1. Bartosz napisał(a):

  Co z potrzebami fizjologicznymi podczas podróży będąc zamkniętym w kabinie? Dają wiaderko i butelkę do biletu?

  • PPG napisał(a):

   Podejrzewam, że podróże nie są aż tak długie żeby nie wytrzymać. Tak jak podczas jazdy normalnej – zatrzymujesz się najwyżej po 2h (mówię o normalnych warunkach, nie mówię o ludziach z problemami natury fizjologicznej), a czasem dopiero po 4,5. A pociąg jadący 160km/h powinien bez problemu dotrzeć ze Szwecji do Norwegii.

  • pete379 napisał(a):

   Po prostu ten w pierwszym wagonie będzie miał zawsze czystą szybę 😉

 2. Jaro napisał(a):

  Jadąc ciężarówka autostrada parking jest co 20km czyli 15min. WIADRO do biletu obowiązkowe.

 3. Koero napisał(a):

  Ciekaw jestem jak taka prędkość wytrzymają plastikowe owiewki kabiny, jak zachowa się plandeka, przecież elementy zestawu nie są projektowane z myślą o takiej prędkości, każdy z nas widział lub nawet doświadczył uszkodzonych owiewek lub dachu naczepy nie wspominając o plandece na patelni w trakcie silnych wiatrów o mniej więcej takiej prędkości. No chyba że wagon ma jakes rozwiązania aerodynamiczne. Po za tym nie zazdroszczę odpoczynku w kabinie podczas podróży, trzęsie, nie ma gdzie się odlac o dwujce nie wspomne

 4. Tolu8 napisał(a):

  Oczywiście pauza przy 160km/h bez kibla jak najbardziej w porządku, a 45h na parkingu z prysznicem, sklepem i kolegami zakazana.

 5. pawko napisał(a):

  Jeździsz do GB pociągiem?O komfort jazdy się nie martw.Tam nawet nie czujesz że jedziesz.

 6. Berbeluch napisał(a):

  Wielkie larum gdzie załatwiać potrzeby fizjologiczne? Gdzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne kierowcy z firmy JTT Janiszewski, gdy kręcą pausy 45h przed firma. Nie mówię tu o rybiarniach gdzie w większości jest Social, kierowcy z tej firmy poradzą sobie znakomicie w podróży tym pociągiem nawet do okoła świata 😉 oczywiście na skoki

 7. Dawid napisał(a):

  Przypominam sobie przejazd pociągiem na wyspę Sylt, jadąc tym pociągiem również siedzi się w aucie. Fajne uczucie jadąc 100 k\h na wstecznym.

  • bartek napisał(a):

   Też kiedyś pary razy jechałem na Sylt pociągiem i powiem szczerze że nie wyobrażam sobie jazdy w kabinie przy prędkości 160km/h. Za każdym razem jak jechałem tym pociągiem to odczuwałem dyskomfort siedząc w kabinie tyłem do kierunku jazdy a nawet momentami chwile grozy.

 8. Piotr napisał(a):

  Drodzy Państwo. Widziałem taki zestaw . Spokojnie każdy zna swoje potrzeby fizjologiczne.Zawsze jest wagon normalny z toaletą.Jesli wiesz że nie wytrzymasz pod czas podróży to Spokojnie możesz podróżować poza kabiną.Jest to bardzo dobry pomysł.Unia Europejska też powinna pomyśleć o przeniesieniu naczep na wagony.

 9. fikus72 napisał(a):

  Niektórzy jednak nie rozumieją ze mogą ale nie muszą – być w kabinie !
  Dzisiaj podczas takiego transportu kolejowego obecność w kabinie jest niedopuszczalna !!!
  Moim zdaniem również świetne rozwiązanie dla autokarów turystycznych ( jak widać na zdjęciu)…
  Oszczędność na paliwie,oponach , czasie pracy kierowcy…

 10. driver napisał(a):

  Wszystko ładnie wygląda na filmie ciekawe jak będą ładowane zestawy przy kilku wagonach, bo jak widać na filmie to te najazdy też potrzebują trochę miejsca .Do testu był też użyty zestaw na wysokich kołach i chyba nawet nie załadowany, a i tak przy zjeżdżaniu mało brakowało by zahaczył o najazd naczepą.

 11. TryhardFFG napisał(a):

  Może Polska by się skusiła na takie cudo?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.