W jaki sposób branża TSL zyska na „Europejskim Zielonym Ładzie”?

Publikacja na zamówienie

Za sprawą głównych wytycznych tzw. „Europejskiego Zielonego Ładu” otwiera się furtka dla proekologicznych działalności gospodarczych. Świadczenie usługi czyszczenia filtrów DPF z jednej strony wpisuje się w założenia programu naprawczego wprowadzanego przez Komisję Europejską, a z drugiej coraz bardziej zyskuje na popularności wśród przedstawicieli branży TSL

Nieodwracalne w skutkach zmiany klimatyczne i degradacja środowiska skłoniły europejskich ustawodawców do wprowadzenie regulacji dotyczących m.in ograniczenia emisji gazów spalinowych. Troska o kwestie ekonomiczne oraz dobro zanieczyszczonego środowiska, zwiększyły popyt na usługę czyszczenia filtrów cząstek stałych najpierw w samochodach osobowych, a następnie ciężarówkach i autobusach. Wiele serwisów odnotowało wzrost liczby klientów regenerujących DPF z firm transportowych.

„Zielony Ład”, a ograniczenie emisji spalin w transporcie

Europa zgodnie z założonym planem ma być kontynentem neutralnym dla klimatu do roku 2050. Pyły i gazy spalinowe wydobywające się z rur wydechowych pojazdów poruszających się po drogach całej Europy przyczyniają się do powstawania smogu. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 90% w sektorze transportu stanowi jeden z kluczowych celów na drodze do osiągnięcia równowagi klimatycznej. Pierwszymi znaczącymi krokami w tym kierunku było wprowadzanie na przestrzeni lat kolejnych norm emisji spalin począwszy od EURO 1 z 1993 r., aż po najnowszą tegoroczną EURO 6 d ISC-FCM.

Regeneracja filtrów DPF rozwiązaniem proekologicznym dla branży TSL

Jak zmieniała się sytuacja na przestrzeni lat w kwestii czyszczenia filtrów DPF przedstawia pan Marcin pracownik jednego z małopolskich serwisów samochodowych:

Z początku czyściliśmy filtry DPF głównie posiadaczom osobówek. Ponadto na przestrzeni 2-3 lat zaobserwowaliśmy znaczną zmianę w sposobie myślenia klientów. Zamiast pytań typu: Po co to czyścić, nie lepiej usunąć? coraz częściej słyszymy; Kiedy mogę przywieźć DPF do regeneracji? Również coraz więcej przedsiębiorców z branży TSL decyduje się na czyszczenie filtrów DPF i zadbanie o stan techniczny floty. Właściciele firm powoli zdają sobie sprawę z faktu, że czyszcząc filtr DPF można wydłużyć żywotność pojazdu, zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy tym ochronić środowisko np. w znaczący sposób ograniczając spalanie. Ciężarówki z drożnym filtrem spalają średnio 3-4 l/100 km mniej paliwa bez względu na przebieg, a co za tym idzie emitują mniej szkodliwych substancji.

Wiele przedsiębiorstw, idąc z duchem czasu, stara się zmienić swoją politykę i sposób działania na bardziej proekologiczny. Powstaje szereg rozwiązań służących nie tylko oszczędzaniu zasobów, ale także ochronie środowiska. Jednym z przykładów jest firma OTOMATIC z Andrychowa.

W drugim kwartale 2021 w produkcji naszych maszyn do czyszczenia filtrów DPF wprowadziliśmy udogodnienia pozwalające na znaczną oszczędność płynu roboczego, mniejsze zużycie energii, czy ograniczenie częstotliwości utylizacji odpadów ropopochodnych. Wybór konfiguracji maszyny i wyposażenie w szereg rozwiązań takich, jak większy zbiornik wody o pojemności 500 litrów, system grzania oparty na grzałkach ceramicznych w stalowej obudowie, czy odolejacz, nie tylko znacznie ułatwia pracę, ale również skutecznie przyczynia się do ochrony środowiska. Wielu właścicieli średnich i dużych firm transportowych w poszukiwaniu oszczędności decyduje się na zakup maszyny do czyszczenia filtrów DPF, żeby samodzielnie zadbać o swoją flotę. To diametralna zmiana podejścia, którą zaobserwowaliśmy od początku tego roku. – wyjaśnia przedstawiciel firmy OTOMATIC – dostawcy wyposażenia i akcesoriów dla warsztatów oraz serwisów DPF, a także wiodącego producenta maszyn do czyszczenia filtrów DPF w Europie.

Co przyniosą najbliższe lata?

Troska o finanse i pogarszający się stan środowiska przez użytkowników samochodów z silnikiem diesla, w tym właścicieli firm transportowych i przedsiębiorstw komunikacji miejskiej powodują, że liczba klientów serwisów czyszczących filtry DPF stale rośnie. Ponadto zmiany przepisów unijnych w dążeniu do realizacji założeń „Zielonego Ładu”, coraz bardziej restrykcyjne prawo oraz kolejne normy emisji, sprawiają, że prowadzenie serwisu czyszczenia DPF jest i w perspektywie następnych lat z pewnością będzie nadal opłacalne i przyczyni się do ograniczenia zbędnych wydatków w branży TSL.

https://otomatic.pl

https://www.youtube.com/watch?v=kO6bK65Kcpw

https://www.facebook.com/OtomaticDPF