Volvo FH4 z czerwonym paliwem w zbiorniku – kara za opał może być bardzo wysoka

Wydawałoby się, że w dobie ciężarówek Euro 6  jazda na oleju opałowym odeszła już do przeszłości. A jednak, polscy inspektorzy trafili ostatnio na litewską ciężarówkę, w której zbiornikach okazała się znajdować czerwona substancja.

WITD Katowice przeprowadziło całą akcję kontrolną ukierunkowaną właśnie na zawartość zbiorników. Działania prowadzono w piątek, 2 czerwca, przy autostradzie A1, a szczególną uwagę wzbudziło Volvo FH czwartej generacji należące do przewoźnika z Litwy. Według wstępnej ekspertyzy, ten dalekobieżny pojazd korzystał z oleju opałowego, co stanowi przestępstwo o charakterze podatkowym.

By potwierdzić wyniki kontroli i wystawić ewentualną karę, na miejsce wezwano patrol służby celno-skarbowej. Pobrał on ze zbiornika próbkę paliwa i zbada ją w ramach pełnego dochodzenia. Możecie to też zobaczyć na powyższym filmie, opublikowanym przez samych inspektorów i przedstawiającym sprzęt kontrolny.

Co natomiast może grozić tutaj przewoźnikowi? „Korzystanie z oleju opałowego jako napędowego” to przestępstwo uwzględnione w ustawie zwanej Kodeksem karnym skarbowym. Sąd może przy tym nałożyć karę pozbawienia wolności na okres do 24 miesięcy lub karę finansową w wysokości do 720 stawek dziennych. Ta stawka zależy od przychodów karanej osoby i obecnie może wynosić od 116 do 46 532 złotych. W praktyce oznacza to więc maksymalną kwotę grzywny na poziomie 330 tys. złotych.

Oto komunikat WITD Katowice:

Inspektorzy śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali rodzaj paliwa, w pojazdach ciężarowych jadących autostradą A1. Zastrzeżenia dotyczyły litewskiej ciężarówki.

W piątek (2 czerwca) na autostradzie A1, inspektorzy z częstochowskiego oddziału śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego, sprawdzali rodzaj paliwa, jakie znajduje się w zbiornikach pojazdów ciężarowych. Kilkugodzinna akcja w jednym przypadku wykazała niedozwolony rodzaj oleju wlanego do baku, najprawdopodobniej przeznaczonego do celów opałowych. Wykazała to próbka kontrolna, z paliwem pobranym ze zbiornika litewskiego pojazdu.

Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze służby celno-skarbowej.