VDO przygotowało nowe tachografy, czyli kontrola ITD na odległość i trzy bardzo pomocne aplikacje

Firma VDO zaprezentowała w ubiegłym tygodniu najnowszą generację swoich tachografów. Urządzenia odpowiadają oczywiście na najnowsze wymagania Unii Europejskiej, która chce, aby służby kontrolujące miały możliwość sprawdzenia czasu pracy danego kierowcy także na odległość. W ten sposób chce się ograniczyć możliwość manipulowania przy pomocy różnego rodzaju wyłączników, a także po prostu przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Nowe urządzenia mają być jednak bardziej przyjazne nie tylko dla służb mundurowych, lecz także dla samych użytkowników. Ma być to możliwe dzięki dostępności trzech różnych aplikacji na telefony, które będą stale związane z tachografami VDO.

nowy_tachograf_vdo_2014

Driver App

Pierwszą aplikacją ma być Driver App, która da kierowcom dokładny wgląd w ich czas pracy. W czasie rzeczywistym program będzie odliczał ile zostało nam czasu na najbliższej pauzy, co ułatwi jej zaplanowanie. Poza tym telefon miałby służyć także za pilot zdalnego sterowania, umożliwiając przełączenie na przykład trybu pracy bez konieczności wstawania z łóżka.

TIS-Web Fleet App

Kolejna aplikacja to TIS-Web Fleet App, z której skorzystają przede wszystkim managerowie flot. Program będzie służył jako narzędzie komunikacji między kierowcą a jego przełożonym, jednocześnie przekazując temu ostatniemu najświeższe informacje na temat czasu pracy, czy prędkości pojazdu.

TruckYa!

Ostatnia propozycja to zaś program o nietypowej nazwie TruckYa!. Dzięki niemu kierowca ma otrzymać informacje dotyczące miejsc postoju, które wydają się być najlepszym wyborem z punktu widzenia jego czasu pracy. VDO pomoże nam więc określić, czy dojedziemy do danego parkingu bez łamania przepisów i czy znajdziemy na nim w ogóle wolne miejsce. W chwili obecnej TruckYa! obejmuje swoim działaniem Niemcy, Austrię oraz Szwajcarię, a w przyszłości do listy tej dołączą także Włochy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i Holandia.

Na razie nie wiadomo kiedy konkretnie tachografy umożliwiające zdalną kontrole staną się obowiązkowym wyposażeniem pojazdów.