Uniwersalne urządzenie do opłat drogowych obejmie także Węgry – pilotaż już ruszył

Uniwersalne urządzenie do opłat drogowych DKV Box Europe rozszerza się na kolejny kraj. I co więcej, mowa tutaj o kraju znanym z dosyć nietypowego, problematycznego w obsłudze systemu.

Tym kolejny krajem są Węgry, wraz z tamtejszym systemem HU-GO. Rozliczanie go poprzez DKV Box Europe rozpoczęło się wczoraj, na razie tylko w formie pilotażowej. Wkrótce można się jednak spodziewać stałej obsługi, która będzie realizowana w systemie postpay. Inaczej więc w zwykłym systemie HU-GO, opłaty będą wnoszone po fakcie, bez konieczności wcześniejszego przelewania środków na systemowe konto.

Poza Węgrami, DKV Box Europe obsługuje już opłaty w siedmiu krajach, w tym w Niemczech, Belgii, Francji, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii. Płacić można też w trzech tunelach, mianowicie w niemieckich Warnow oraz Herren, a także w belgijskim Liefkenshoektunnel. W praktyce oznacza to więc znacznie łatwiejsze rozliczenia w transporcie międzynarodowym, a także zwolnienie cennego miejsca na przedniej szybie.

A kiedy DKV Box Europe zacznie obsługiwać także autostrady w Polsce? Niestety na to nadal trzeba poczekać do bliżej nieokreślonego terminu. Być może taka możliwość pojawi się po wprowadzeniu nowego, satelitarnego systemu viaTOLL. Ma on zacząć funkcjonować już od przyszłego roku, co zapowiadałem w następującym artykule: Nowy system viaTOLL w 4. kwartale 2021 roku – bileciki na przejazd lub śledzenie GPS