Czy OC wystarczy, by zabezpieczyć się przed skutkami wypadku? Co z innymi formami ubezpieczenia?

Publikacja na zamówienie

Obowiązkowe OC komunikacyjne gwarantuje szeroki zakres ochrony. Jednak kierowcy decydują się też na inne produkty ubezpieczeniowe. Wszystko z myślą o optymalnym zabezpieczeniu przed skutkami różnych zdarzeń.

Jeśli dysponujesz pojazdem mechanicznym zarejestrowanym w Polsce, to obowiązkowo musisz posiadać ubezpieczenie OC komunikacyjne. Wynika to z w ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 2003 r. Sięgnięcie po pozostałe produkty ubezpieczeniowe nie jest wymagane, ale z pewnością przydaje się w różnych sytuacjach – zwłaszcza zimą, kiedy wzrasta ryzyko wypadków czy uszkodzenia cudzego mienia.

OC samochodu gwarantuje szeroki zakres ochrony. Stanowi formę zabezpieczenia przed nieoczekiwanymi wydatkami i problemami finansowymi. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do opłacenia kosztów szkody do 5 mln euro w przypadku narażenia zdrowia i życia poszkodowanego oraz do 1 mln euro w przypadku szkód mienia. Zakup rocznej polisy OC samochodu stanowi wydatek kilkuset lub więcej zł. O cenie decydują różne czynniki, w tym m.in. marka, model, rok produkcji i wersja wyposażenia pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na wiek kierowcy. Osoby młodsze muszą się nastawić na większe opłaty. Powód? Niewielkie doświadczenie za kółkiem oraz skłonność do łamania przepisów ruchu drogowego.

Korzyści w pakiecie

Najkorzystniejsze dla portfela jest jednorazowe uregulowanie składki, ale płatność można rozłożyć na raty. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z pakietów przygotowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Oferta składa się np. z dwóch produktów ubezpieczeniowych. To tańsza opcja niż w kupowanie tych samych polis oddzielnie. Niekiedy OC samochodu jest sprzedawane wspólnie z Autocasco, które gwarantuje ochronę przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem pojazdu zarejestrowanego w Polsce. AC obejmuje wyszczególnione we wniosku wyposażenie, również dodatkowe np. specjalne wykończenie wnętrza pojazdu, komputer pokładowy czy immobilizer. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne warianty polis, np. standard i premium, jednak nie pokrywają one strat powstałych w wyniku utraconych korzyści, jakie mogą być następstwem braku pojazdu. Bezpodstawne są więc roszczenia związane m.in. z przerwanym lub opóźnionym urlopem czy utratą dochodów.

Więcej opcji z AC

Autocasco nie jest adresowane do wszystkich posiadaczy samochodów. Ubezpieczyciele określają maksymalny wiek pojazdów, które można w ten sposób ubezpieczyć. Wprawdzie AC kojarzy się przede wszystkim z nowymi autami, ale umowy są dostępne też dla starszych, przeważnie mających mniej niż 10 lat. Ceny tego ubezpieczenia pozostają zróżnicowane. O wysokości składki decydują m.in. sposób użytkowania pojazdu, użytkowanie przez małoletnich kierowców oraz miejsce parkowania.

Posiadanie Autocasco stwarza dodatkowe opcje, np. po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego. Uszkodzony samochód można naprawić z polisy OC sprawcy lub własnego AC. Wybór ostatniej z wymienionych opcji jest szczególnie korzystny dla posiadaczy nowych pojazdów. W ten sposób mogą otrzymać odszkodowanie w wysokości wartości fakturowej auta. Formalności trwają krócej, ale przed podjęciem decyzji warto przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Jeśli likwidacja szkody odbywa się z OC sprawcy, to w grę wchodzi wypłacenie wartości rynkowej.

Assistance w prezencie

Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe do OC lub pakietu OC i AC dodają bezpłatnie ochronę assistance. Nie jest ona obowiązkowa, a na rynku występuje w różnych wariantach. Część dostępnych propozycji gwarantuje tylko pomoc po wypadku. Jeśli więc samochód ulegnie awarii, to kierowca nie ma zapewnionego przyjazdu lawety z mechanikiem. Niekiedy zakres ochrony assistance obowiązuje jedynie na terenie kraju. Jednocześnie pomoc nie musi obejmować zdarzeń w najbliższym sąsiedztwie miejsca zamieszkania. Bywają też ograniczenia dotyczące liczby zgłoszeń w trakcie obowiązywania polisy. Standardowo jest ona zawierana na 12 miesięcy, ale na chętnych czekają też umowy krótkoterminowe np. na 15 dni. Jeśli kierowca otrzymuje ją w formie dodatku, to najczęściej obejmuje tylko podstawowy zakres ochrony.