Trzyosiowe Scanie R500 Topline do nauki jazdy, czyli edukacja w holenderskim stylu

scania_wierks_nauka_jazdy_2

Holenderskie ciężarówki należą do najpiękniejszych ciężarówek w Europie i chyba nikt nie będzie próbował temu zaprzeczyć. W kraju kanałów i wiatraków nawet większe floty wyróżniają się ciekawym malowaniem i wyposaża się je na przykład w rozbudowane oświetlenie. Co więcej, bardzo mocne piękności można tam znaleźć nawet wśród pojazdów służących do nauki jazdy. Nie dość, że wykorzystuje się do niej największe modele „wielkiej siódemki”, a nie 12-tonowe pojazdy z lekkimi tandemami, to jeszcze często poddaje się je efektownym modyfikacjom. Przykładem mogą być tu Scanie ze szkoły jazdy Rijschool Wierks.

Od dwóch lat przedsiębiorstwo z Dordrechu uczy adeptów ciężkiej jazdy na dwóch Scaniach serii R z 500-konnym silnikiem V8 oraz kabinami Topline wyposażonymi w luksusowy pakiet King of the Road. Na pokładzie obecny jest układ ACC (Adaptive Cruise Control), retarder, skrzynia biegów Opticruise, „duża navi”, a także xenonowe reflektory. Nadwozia trzyosiowych ciężarówek wzbogacono dodatkowo o reflektory dalekosiężne, aluminiowe felgi, czy eleganckie podesty robocze, dzięki którym ćwiczenie podpinania naczepy jest zapewne prawdziwą przyjemnością. Do tego dochodzi jeszcze ciekawe malowanie i oto mamy ciągniki, które śmiało mogłyby przyciągać wzrok na najlepszych zlotach.

Żółte Scanie są jednak także pełnowartościowymi pojazdami do nauki jazdy. W kabinach czekają więc po cztery miejsca siedzące, fabryczne pedały dla instruktorów, komplety przycisków sterujących elektroniką zdublowane na prawych drzwiach, a także dodatkowe wyświetlacze, który pokazują instruktorom najważniejsze parametry dotyczące jazdy. Nie zabrakło też kamer oraz nieco kuriozalnie wyglądających, podwójnych lusterek po obu stronach kabiny. I tak oto efektowny wygląd połączył się z funkcjonalnością.

scania_wierks_nauka_jazdy_1

Źródło zdjęć: Scania Benelux