Trasa S2 w Warszawie już na stałe dla ciężarówek – same zalety zniesienia zakazu

Warszawski odcinek drogi ekspresowej S2 na dobre pożegnał się z zakazami ruchu dla samochodów ciężarowych. Wraz z końcem 2022 roku, ograniczenia te zniesiono już na stałe, kończąc tym samym okres próbny.

Gdy warszawski odcinek S2 został ukończony, wraz z oddaniem do użytku tunelu pod Ursynowem, całodobowy ruch ciężarówek początkowo przywrócono na dwa miesiące. Następnie dodano do tego kolejne trzy miesiące, cały czas jednak podkreślając, że to tylko tymczasowe testy. 30 grudnia wydano zaś ostateczną decyzję, w ramach której zakazy S2 zniknęły po prostu na stałe.

Jak twierdzi GDDKiA, całodobowa obecność ciężarówek na S2 nie przyniosła zauważalnych problemów. Jednocześnie półroczny test wskazał znaczną poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 50, gdzie dotychczas odbywały się ciężarowe objazdy. Mniejszym problemem jest też zapełnienie MOP-ów na autostradzie A2.

Choć niestety trzeba tutaj podkreślić, że godzinowe zakazy utrzymano na trasie S8, prowadzącej przez Warszawę w kierunku Białegostoku. Tam pojazdy o DMC powyżej 16 ton nadal nie mogą się poruszać w godzinach między 7 a 10 oraz między 16 a 20. Co więcej, GDDKiA nie wspomina o jakichkolwiek pomysłach na zniesienie tego zakazu i nie zapowiada się w tym zakresie żadnych testów.