Transport olejów z niewłaściwym nadajnikiem GPS – czeska firma może otrzymać w Polsce 10 tys. zł kary

Od końca bieżącego roku wszystkie transporty tak zwanych „towarów wrażliwych” muszą być objęte monitorowaniem GPS. Dzięki temu, w ramach systemu SENT, służby kontrolne mają mieć możliwość obserwowania transportów na przykład paliw, olejów lub alkoholi.

Poniżej możecie się zapoznać z przykładem przewoźnika, który wykazał pod tym względem nieprawidłowości. Podany w dokumentach lokalizator GPS nie zgadzał się z tym, który okazał w czasie kontroli kierowca. W efekcie czeska firma może otrzymać wielotysięczne kary.

Poniższy komunikat nie przedstawia tego w dokładny sposób, więc podam tutaj orientacyjne kwoty. Za niedopełnienie obowiązków związanych z geolokalizacją, w ramach systemu SENT, przewoźnik może zapłacić do 10 tys. złotych. Kara dla kierowcy to zaś od 5 do 7 tys. złotych.

Komunikat WITD Wrocław:

Czeski przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy towarów podlegających obowiązkowemu zgłoszeniu w ramach systemu nadzoru nad przewozem tzw. towarów wrażliwych (w ramach systemu SENT), niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Na przewoźnika może zostać nałożona wysoka kara pieniężna.

22 sierpnia w godzinach porannych, na obwodnicy Kłodzka inspektorzy kłodzkiego oddziału Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli pojazd czeskiego przewoźnika. W wyniku czynności kontrolnych inspektorzy sprawdzili przestrzeń ładunkową oraz dokonali analizy okazanych dokumentów przewozowych. Przeprowadzone działania wykazały, iż pojazdem transportowane są towary podlegające pod przepisy ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Kierowca okazał kontrolującemu wymagane dokumenty, w tym dokumenty zawierające nr SENT dotyczące przewożonego ładunku, oraz lokalizator GPS.

W szczegółowej kontroli inspektorzy stwierdzili, iż zgłoszony do numerów SENT lokalizator nie jest lokalizatorem GPS okazanym przez kierowcę. Następnie, już w trakcie kontroli okazało się, iż zgłaszający dokonał korekty numeru lokalizatora GPS na prawidłowy. Wobec powyższych ustaleń stwierdzono, iż przewoźnik zgłosił dane niezgodne ze stanem faktycznym, inne niż dotyczące przewożonego towaru.

Za powyższe naruszenie zagranicznemu przewoźnikowi grozi wysoka kara pieniężna.