Tak transport może wyglądać w 2040 roku – kierowcy, roboty i kolej pneumatyczna

FM Logistic Central Europe opublikowało raport z przewidywaniami dla logistyki przyszłości. Publikacja bierze pod lupę potencjalny rok 2040 i przedstawia go w trzech możliwych scenariuszach. Każdy z nich opisany jest pod kątem użytkowanych pojazdów, sytuacji gospodarczej, sytuacji ekologicznej oraz automatyzacji. Do każdego dołożono też opis przykładowego procesu transportowego, mającego być dostawą okularów do odbiorczyni na terenie Polski.

Pełen raport pobierzecie pod tym linkiem. Niestety wymaga to podania adresu e-mail, ale sama publikacja naprawdę godna jest uwagi. Zwłaszcza to przedstawienie przykładowego procesu transportowego okazuje się wyjątkowo ciekawe, umieszczając przewozy w trzech skrajnie różnych realiach. Przewijają się przy tym rozmaite pomysły na ciężarówki, transport intermodalny, ochronę lokalnym rynków, a także kierowców… lub ich brak. Z mojej strony więc polecam, w tym bardziej, że rok 2040 nie jest już aż tak bardzo odległy.

By przygotować raport, FM Logistics skorzystało z pomocy ekspertów warszawskiej firmy 4CF. Jest to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo zajmujące się foresightem strategicznym, czyli badaniem przyszłości poszczególnych branży.

Lista trzech możliwych scenariuszy:

1. Świat hi-tech, w którym większość problemów roku 2020 została już rozwiązana dzięki nadzwyczajnemu postępowi technologicznemu. Jest to wizja świata zakładająca ścisłe połączenie produkcji z logistyką. Usługi, jakimi dysponować będą operatorzy logistyczni, będą mocno wyspecjalizowane.

2. Świat “zerowego wzrostu”, w którym gospodarka i społeczeństwo są podporządkowane walce ze zmianami klimatu. Świat ten pokazuje rolę, jaką będą wywierać działania z zakresu zrównoważonego rozwoju i kapitału społecznego na gospodarkę, w tym na operatorów logistycznych. Dzięki zeroemisyjnym systemom transportu logistyka odegra decydującą rolę w rozwoju zielonych miast oraz umożliwi firmom osiągnięcie neutralności klimatycznej.

3. Świat, w którym poziom współpracy międzynarodowej jest niewystarczający, aby z powodzeniem rozwijać się i rozwiązywać najważniejsze problemy globalne. Świat ten jest wizją koncentracji logistyki w rękach najsilniejszych graczy, których przewagą będzie uzyskanie odpowiednich certyfikatów i licencji środowiskowo – operacyjnych. Do 2040 roku firmy logistyczne będą działały w oparciu o koncesje, dzięki czemu tylko największe podmioty będą mogły zaoferować dostęp do wszystkich kanałów dystrybucji oraz e-commerce.