Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

Publikacja na zamówienie

Zawarcie umowy sprzedaży pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności – zarówno przez zbywcę auta, jak i kupującego. Dotyczy to rejestracji auta, zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz polisy OC. Co się dzieje z tym ubezpieczeniem po sprzedaży samochodu? Czy kupujący musi zawrzeć umowę ubezpieczenia? A może ma prawo korzystać z polisy zbywcy?

Co się dzieje z ubezpieczeniem po sprzedaży samochodu?

Zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych posiadacz pojazdu mechanicznego, który miał zawartą polisę OC, musi obowiązkowo przekazać ją nabywcy – tzn. prawa oraz obowiązki wynikające z tej umowy są przekazywane na kupującego. Od tego przypadku nie ma wyjątków – OC trafia do kupującego bez względu na to, jak długo jeszcze będzie obowiązywać umowa.

Natomiast sytuacja wygląda inaczej w przypadku polis dobrowolnych, jak autocasco czy assistance. W tym przypadku umowa jest automatycznie rozwiązana wraz z przekazaniem prawa własności do pojazdu. Sprzedający musi następnie zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi – otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, co oznacza, że wróci do niego część zapłaconej kwoty.

Wiemy już, co z ubezpieczeniem po sprzedaży samochodu, ale co się dzieje w sytuacji, gdy posiadacz auta nie miał polisy OC?

Sprzedaż auta bez OC

W Polsce wystarczy jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC, aby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógł wezwać posiadacza pojazdu do zapłaty kary z tego tytułu. W 2020 roku takie wezwania otrzymało blisko 200 tys. właścicieli aut. Możliwe, że poszukując samochodu do zakupu, możemy trafić na taki, którego właściciel nie ubezpieczył. Czy sprzedaż auta bez OC jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej – nic nie stoi na przeszkodzie. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że za obowiązek dopełnienia ochrony ubezpieczeniowej odpowiada ten, kto w danym momencie był posiadaczem auta. Zatem fakt, że pojazd nie jest ubezpieczony, nie oznacza, że powinniśmy go wykreślić z listy samochodów branych pod uwagę. W razie podjęcia decyzji o jego zakupie musimy pamiętać, aby w dniu, w którym stanie się on naszą własnością, był już ubezpieczony.

Za okres, w którym auto nie miało zawartej polisy OC, odpowiada dotychczasowy posiadacz. Zatem kupujący nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Po sprzedaży samochodu ubezpieczenie będzie aktywne – wystarczy, że zawrzemy stosowną umowę z towarzystwem.

Szukasz polisy OC dla pojazdu? Sprawdź ubezpieczenia pojazdu w Aviva. Wyliczenie składki wymaga podania zaledwie dwóch danych – numeru rejestracyjnego pojazdu i daty urodzenia właściciela. W cenie tej ochrony klient otrzymuje podstawowy pakiet assistance, czyli po kolizji: holowanie auta do 100 km oraz pojazd zastępczy do 3 dni. Za wyższe warianty trzeba już zapłacić i warto je rozważyć, jeśli wyjeżdżamy w dłuższe trasy.

Jak odzyskać ubezpieczenie po sprzedaży samochodu?

Czy po sprzedaży auta trzeba wypowiedzieć umowę OC? Dotychczasowi posiadacze aut często zastanawiają się nad tym, jak odzyskać ubezpieczenie po sprzedaży samochodu. Niestety, ale nie otrzymają oni zwrotu składki na OC za niewykorzystany okres ochrony z tego względu, że z polisy może korzystać kupujący. Pieniądze mogą do nich trafić wtedy, gdy nabywca zdecyduje, że wypowie tę umowę. Wtedy dopiero zbywca otrzyma zwrot środków za niewykorzystany czas ochrony.

Natomiast obowiązkiem sprzedającego auto jest zgłoszenie zbycia pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym ma zawartą umowę OC. Ma na to 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży auta. Można to zrobić e-mailem, pocztą tradycyjną czy w systemie online. Nie ma obowiązku zachowania określonego wzoru zgłoszenia, ale można skorzystać z gotowych formularzy przygotowanych przez ubezpieczycieli. Jeszcze bardziej proces ten usprawniła firma Aviva, w której zostało to maksymalnie ułatwione.

Otóż nie trzeba wyszukiwać, na jakiej podstawie zgłaszamy sprzedaż auta, wymieniać odpowiedniego artykułu ustawy, gdyż po prostu w łatwym w obsłudze serwisie MojaAviva wskazujemy przyczynę, podajemy wymagane dane i na tym się kończy proces zgłaszania zbycia auta.

To samo dotyczy sprzedaży samochodu i ubezpieczenia AC. Towarzystwo wypłaci nam składkę za niewykorzystany czas ochrony dopiero po otrzymaniu naszego zgłoszenia sprzedaży pojazdu.