Spojlery na tył naczepy, których nie urwiemy na parkingu – Hegelmann wziął pięć sztuk

 

Spojlery montowane na tylnych drzwiach naczepy mogą ograniczyć zużycie paliwa o niemal 10 procent. Problem jednak w tym, że jest to wyposażenie kosztowne, a przy tym wyjątkowo łatwe w uszkodzeniu. Dlatego też duże firmy zainteresował system, w którym spojlery tego typu automatycznie składają się na pasko. W rozłożonej postaci zobaczymy je tylko przy prędkościach powyżej 60 km/h, a za wszystko odpowiedzialną elektrycznie zasilane siłowniki.

Spojlery tego typu wzięła już na testy firma PrimaFrio, a więc gigant transportu chłodniczego z Hiszpanii oraz Portugalii. Kolejnym użytkownikiem będzie zaś Hegelmann, znany jako posiadacz największe floty na polskich rejestracjach. Ta firma właśnie zdecydowała się na pierwsze pięć egzemplarzy, a jeśli sprawdzą się one w praktyce, chce się doposażyć w spojlery także znacznie większa ilość naczep.

Bazując na zapowiedziach producenta, firmy Betterflow, Hegelmann chciałby zaoszczędzić 2000 litrów oleju napędowego rocznie na każdym doposażonym zestawie. Szacuje się przy tym, że spalanie spadnie o około 1,8 litra na każde 100 kilometrów. Co też ważne, Hegelmann zdecydował się przy tym na pełen pakiet. Będą to więc nie tylko tylne spojlery, ale także pełne obudowy podwozi, czy nawet spojler montowany na górze przedniej ściany naczepy.

Spojler na przednią ścianę, tutaj nad agregatem:

Składanie i rozkładanie na filmie: