Śmiertelny wypadek w Kochłowach – auto osobowe wjechało w ciężarówkę z wyłączonym tachografem

witd_poznan_man_wypadek_opel

W poniedziałek i wtorek rano, kiedy ja pozostałem niestety poza zasięgiem internetu oraz wolnego czasu i nie mogłem akurat pisać na 40ton.net, wszystkie portale branżowe zaprezentowały komunikat WITD w Poznaniu, który dotyczył śmiertelnego wypadku w miejscowości Kochłowy pod Ostrzeszowem. Zginęły w nim aż cztery osoby, co było następstwem zderzenia Opla Vectry drugiej generacji z ciężarowym MAN-em. W komunikacie WITD, podobnie zresztą jak w powołujących się na niego mediach, główną uwagę poświęcono kierowcy ciężarówki, który jechał na tzw. „magnesie” lub korzystał z wyłącznika tachografu:

Do śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę około godziny 15:00 w miejscowości Kochłowy pod Ostrzeszowem. W wyniku zderzenia pojazdu osobowego z ciężarówką zginęły cztery osoby.

Na miejsce wypadku w celu ustalenia czasu pracy kierowcy, jak również prędkości z jaką poruszał się pojazd ciężarowy w ramach pomocy wezwano inspektorów Kaliskiego Oddziału WITD w Poznaniu.

Inspektorzy na miejscu zdarzenia pobrali dane cyfrowe z tachografu oraz z karty kierowcy. Wstępna analiza wykazała, iż kierowca prowadził prawdopodobnie pojazd na „magnesie” lub używał niedozwolonego wyłącznika tachografu. W dniu zdarzenia kierowca poruszając się z ładunkiem z rejonu Piły nie zarejestrował, żadnych danych. Brak było zapisu aktywności jak i prędkości z jaką poruszał się pojazd.

Powyższe informację przekazano Policji, która przeprowadzi dalsze postępowanie wyjaśniające, celem ustalenia braku zapisu danych w tachografie.

Czytając powyższy komunikat jasno można odnieść wrażenie, że śmierci czterech osób winny jest kierowca ciężarówki. Wspomina się tylko o tachografie, który nie rejestrował pracy, nie podając przy tym żadnych innych faktów dotyczących wypadku. Fakty są natomiast takie, że to Opel Vectra z niewyjaśnionych przyczyn zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu, dosłownie wjeżdżając w rozpędzonego MAN-a. Z tachografem, czy bez, jego kierowca nie miał możliwości uniknięcia wypadku, do którego zresztą nie doprowadził.

Trochę mi głupio tak „bić pianę” w momencie, kiedy tragicznie zginęły cztery osoby, lecz po prostu zdenerwowała mnie niesprawiedliwość napędzana poszukiwaniem sensacji. Tym bardziej jestem zawiedziony, że nawet portale branżowe nie zadały sobie trudu sprawdzenia jaki przebieg miał wspominany wypadek i dołączenia stosownej informacji pod komunikatem WITD. Związana z całym zdarzeniem trauma kierowcy ciężarówki może być z tego powodu tylko większa, zwłaszcza, że zapewne nie uniknie on (oczywiście słusznej!) kary za kombinowanie z tachografem.

Przy okazji, wypadek na drodze krajowej nr 11 to doskonały przykład na to, dlaczego jazda na „magnesie” jest po prostu głupotą. W momencie kiedy nasz tachograf niczego nie rejestruje może bowiem dojść do tragedii, nawet nie z naszej winy, a wówczas sytuacja nabiera naprawdę nieprzyjemny obrót…

Źródło komunikatu oraz zdjęć: WITD Poznań