Schyłek ery czyszczenia filtrów DPF z samochodów ciężarowych metodą tylko na mokro

Publikacja na zamówienie

Na rynkach dojrzałych takich jak Polska, wiele firm świadczy swoim klientom usługi czyszczenia filtrów DPF oraz katalizatorów z samochodów ciężarowych. Obecnie, żeby móc z powodzeniem rywalizować o klienta, czy wyróżnić się wśród konkurencji zamiast w nieskończoność obniżać ceny, czy proponować programy lojalnościowe i tracić pieniądze już na starcie, lepiej postawić na skuteczne, innowacyjne rozwiązania technologiczne.

W ostatnich latach rynek usług czyszczenia filtrów DPF w Polsce z wschodzącego, stał się praktycznie dojrzały. Z jednej strony wiele warsztatów samochodowych, czy truck serwisów oferuje swoim klientom regenerację filtrów DPF metodą hydrodynamiczną (na mokro). Z drugiej nieliczni stosują zapoczątkowaną w USA metodę „Air knife”, czyszczenie na sucho. Obie te technologie mają liczne zalety i do pewnego stopnia sprawdzają się w praktyce, jednak w przypadku mocno zaolejonych filtrów np. po awariach turbin, samo przedmuchiwanie sprężonym powietrzem może okazać się nieskuteczne. Właściciele firm transportowych coraz chętniej na własny użytek czyszczą filtry za pomocą dostępnych na rynku maszyn pracujących w obu wyżej wymienionych metodach. W dzisiejszych, niełatwych dla wszelkiego biznesu czasach, konkurencja coraz mocniej wymusza na nowych podmiotach gospodarczych ciągłe obniżki cen, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji. Czy warto robić dokładnie to samo co inni, tylko po to, żeby z jednej strony przetrwać w kryzysie, a z drugiej tracić czas, pieniądze i energię? Odpowiedź brzmi: absolutnie nie.

Nowa rewolucyjna metoda czyszczenia filtrów DPF – DPF-hybrid  (mycie na mokro i sucho)

Powoli dobiega końca era czyszczenia filtrów DPF metodą hydrodynamiczną, na mokro. Kołem zamachowym rynku usług czyszczenia filtrów cząstek stałych, staje się nowa rewolucyjna technologia DPF-hybrid (na mokro i sucho). Metoda hybrydowa OTOMATIC,  łączy w sobie zalety dwóch najpopularniejszych sposobów czyszczenia: pneumatycznego „Air knife” (stosowanego od 2007 roku w USA) i hydrodynamicznego (dominującego w krajach europejskich), a co najważniejsze eliminuje wszystkie ich wady.

Technologia ta obejmuje trzy etapy czyszczenia:

1.Wstępne suche (pneumatyczne) – polega na usunięciu luźnej sadzy i popiołu z filtra DPF za pomocą silnego przedmuchu wzmocnionego impulsem sprężonego powietrza.

2.Następnie na mokro (hydrodynamiczne) – wykorzystuje siłę hydrodynamiki przepływu wody o charakterze turbulentnym w połączeniu z impulsem sprężonego powietrza z kompresora. Podczas procesu czyszczenia strugi płynu roboczego mieszają się tworząc wiry, które w łatwy sposób przenikają i usuwają cząstki stałe w mikroporowatych przegrodach kanałów filtra.

3. Ponownie na sucho (podczas suszenia filtra) – poprzez zastosowanie systemu „Air Pulse” wzmocnionego bardzo silnym impulsem sprężonego powietrza eliminuje ryzyko odparowania brudnej wody płuczącej i gromadzenia się pozostałych cząstek zanieczyszczeń w kanałach czyszczących filtra. Usuwa pozostałości popiołów w postaci skurczonych, wysuszonych cząstek na zewnątrz kanałów filtracyjnych.

Metoda hybrydowa z jednej strony zwiększa efektywność procesu czyszczenia i skraca czas suszenia filtrów DPF, a z drugiej zmniejsza zużycie zasobów energetycznych, zapewniając użytkownikom znaczne oszczędności.

Znaczące zmiany w usługach czyszczenia filtrów DPF

Proces ewolucji branży usług czyszczenia filtrów DPF opisuje pan Tomasz pracownik jednego ze śląskich serwisów samochodowych:

Od początku spodobał nam się pomysł czyszczenia filtrów DPF, a zaostrzone unijne przepisy stanowiły dodatkowy impuls do zakupu maszyny czyszczącej firmy OTOMATIC, która podobnie jak my stawia na rozwój i innowacje. Na przestrzeni kilku lat udało nam się zbudować dużą grupę stałych klientów. Biznes regeneracji filtrów DPF przyniósł nadspodziewanie wysokie dochody, a co najważniejsze koszt zakupu maszyny szybko się zwrócił. Jednak rosnąca z roku na rok popularność usług czyszczenia filtrów stałych w kraju i pojawienie się kolejnych konkurencyjnych firm sprawiła, że stosowane dotychczas metody już na nikim nie robiły żadnego wrażenia. Ponadto nowe serwisy wchodząc na rynek proponowały niższe ceny. Zauważyliśmy też diametralną zmianę w podejściu klientów do tematu. Stali się bardziej wymagający w kwestii jakości usług. Zaczęliśmy, więc szukać sposobów, żeby być o krok przed konkurencją, a co najważniejsze utrzymać stałych i przyciągnąć nowych klientów. Najpierw opracowaliśmy programy lojalnościowe. Kolejnym krokiem była decyzja o zakupie maszyny innej niż wszystkie dostępne na rynku, która zapewniłaby naszym usługom przewagę konkurencyjną. Nasz wybór ponownie padł na firmę OTOMATIC i urządzenie DPF Platinum pracujące w innowacyjnej technologii hybrydowej na mokro i sucho. To był właściwy ruch, który spowodował ożywienie i ponowny wzrost zainteresowania usługą czyszczenia filtrów DPF. W ciągu kilku miesięcy użytkowania okazało się, że równoczesne mycie na mokro i sucho daje lepsze efekty, a co najważniejsze w przypadku filtrów EURO 6 z samochodów ciężarowych, znacznie skraca proces suszenia. Staliśmy się swego rodzaju pionierem tego rozwiązania na polskim rynku i w pierwszym kwartale 2023 r. odnotowaliśmy rekordowe wpływy. Już nie musimy nikogo specjalnie przekonywać o konieczności zadbania o stan techniczny pojazdów. Użytkownicy diesli i właściciele flot sami zgłaszają się do nas, bo zrozumieli, że czyszcząc filtr DPF można wydłużyć żywotność ciężarówek, zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy tym ochronić środowisko np. w znaczący sposób ograniczając spalanie. Pojazdy ciężarowe z drożnym filtrem spalają średnio 3-4 l/100 km mniej paliwa bez względu na przebieg, a co za tym idzie emitują do środowiska mniej szkodliwych substancji.

Wiele firm, idąc z duchem czasu, stara się zmienić swój sposób działania na bardziej innowacyjny i zarazem proekologiczny. Powstaje szereg rozwiązań sprzyjających nie tylko zoptymalizowaniu samego procesu czyszczenia, ale również ochronie środowiska.

W ciągu ostatnich dwóch lat wdrożyliśmy udogodnienia pozwalające na znaczną oszczędność płynu roboczego, mniejsze zużycie energii, czy ograniczenie częstotliwości utylizacji odpadów ropopochodnych wzbogacając nasze maszyny o liczne dodatkowe funkcje tj. odolejacz, większy zbiornik wody, czy system energooszczędnych grzałek ceramicznych. Następnie opracowaliśmy objętą ochroną patentową metodę DPF-hybrid i z powodzeniem wprowadziliśmy na rynek maszynę DPF Platinum pracującą w technologii na mokro i sucho. Metoda ta z jednej strony znacznie przyspieszyła pracę oraz zwiększyła efektywność procesu, a z drugiej ograniczyła zużycie zasobów stając się rozwiązaniem pod każdym względem bardziej korzystnym dla naszych klientów oraz środowiska. Misją OTOMATIC, od samego początku było i jest ulepszanie produktów, wdrażanie innowacji technologicznych, a co za tym idzie dostarczanie użytkownikom naszych maszyn przewagi konkurencyjnej na rynku usług czyszczenia filtrów DPF. Warsztaty i serwisy wyposażone w urządzenia marki OTOMATIC cieszą się większym zainteresowaniem ze strony klientów. Przez lata zapracowaliśmy sobie na renomę, a nasze maszyny są rozpoznawalne na wielu rynkach świata i jednoznacznie kojarzone z wysoką jakością. – wyjaśnia przedstawiciel firmy OTOMATIC – dostawcy wyposażenia i akcesoriów dla warsztatów oraz serwisów DPF, a także wiodącego producenta maszyn do czyszczenia filtrów DPF w Europie.

Norma Euro 7, a dalsze perspektywy w branży TSL

Wprowadzenie normy Euro 7 prawdopodobnie przełoży się na wzrost cen nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Prognozowane podwyżki w równej mierze wpłyną na portfel klienta, niższe wyniki sprzedażowe nowych pojazdów, zwłaszcza autobusów i ciężarówek, a także dalszy wzrost cen części oraz samochodów z rynku wtórnego. Jednak eliminowanie z rynku samochodów z silnikiem diesla nie nastąpi tak gwałtownie, jak zakładają europejscy politycy. Ponadto wprowadzenie tej normy zwiększy świadomość konieczności wyczyszczenia filtrów u użytkowników pojazdów z silnikiem diesla oraz popularność samej usługi w warsztatach, truck serwisach oraz firmach transportu publicznego i towarowego. Wszystkie te czynniki sprawią, że czyszczenie filtrów DPF w perspektywie następnych lat z pewnością będzie nadal opłacalne i przyczyni się do ograniczenia zbędnych wydatków w branży TSL.

OTOMATIC Smolec i Wronka Sp.J.
ul. Krakowska 83C, 34-120 Andrychów

tel. +48 728 411 962
tel. +48 884 160 744

otomatic-group.com
facebook.com/OtomaticDPF
[email protected]