Scania bezprzewodowo ładowana przez kontakt z drogą – testowy pojazd w 2016 roku ruszy na drogi

scania_autobus_ladowarka_w_przystanku_1

Poniższy tekst będzie co prawda dotyczył autobusów miejskich, lecz opisana w nich technika może znaleźć w przyszłości szerokie zastosowanie także na przykład w dystrybucyjnych samochodach ciężarowych i dostawczych.

Scania poinformowała, że od lipca 2016 roku w Szwecji będzie jeździł hybrydowy autobus miejski bezprzewodowo ładowany przez ładowarkę wbudowaną w ulicę. Będzie ona znajdywała się pod jednym z przystanków autobusowych, w ciągu zaledwie siedmiu minut ładując baterie do poziomu umożliwiającego przejechanie całej trasy. Trasa ta będzie wiodła po ulicach Södertälje, gdzie szwedzka marka ma swoją siedzibę. Oprócz ładowarki, istotnym elementem systemu będzie też specjalna płyta indukcyjna podwieszona pod autobusem. To właśnie za jej pomocą pojazd pobierze prąd z drogi, ładując swoje baterie.

Södertälje,SwedenPhoto: Kjell Olausson 2013

Wszystko będzie oczywiście miało formę eksperymentu, a wożenie pasażerów zostanie połączone ze zbieraniem danych na temat tego nowego systemu. Jeśli okaże się on sprawnie działać, wbudowane w przystanki ładowarki mogą umożliwić masową popularyzację całkowicie elektrycznych autobusów.

Wraz z firmą Bombardier, Scania od pewnego czasu eksperymentuje z podobnym rozwiązaniem dostosowanym do ciężarówek. Poniżej można zobaczyć prototyp Scanii R ładującej się przez kontakt ze specjalną drogą. Pracuje się też nad ciężarówkami zasilanymi pantografem, o czym pisałem m.in. TUTAJ.

Södertälje,Sweden Photo: Kjell Olausson 2013

 Źródło: Scania Benelux