Samochód z autopilotem śmiertelnie potrącił kobietę – ruch ciężarówek Ubera został zatrzymany

W nawiązaniu do tekstu sprzed tygodnia:

Uber zakończył testy autopilotów dla ciężarówek – urządzenia są gotowe i trafiają do pracy

Zautomatyzowane ciężarówki z firmy Uber Freight, mające przewozić normalne ładunki dla rozmaitych zleceniodawców, nie najeździły się zbyt długo. Ich ruch został wczoraj całkowicie wstrzymany, w związku z wypadkiem śmiertelnym, do którego doszło w stanie Arizona.

Poza ciężarówkami, Uber wykorzystuje w Arizonie także zautomatyzowane auta osobowe. Te nadal przechodzą zwykłe jazdy testowe, korzystając ze specjalnego zezwolenia władz stanu. I właśnie takie auto osobowe – Volvo XC90 doposażone w system autopilota – śmiertelnie potrąciło 49-letnią kobietę.

Wypadek miał miejsce dwa dni temu, 18 marca, na obrzeżach miasta Tempe. Kobieta weszła na jezdnię tuż przed samochodem, w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Autopilot nie przewidział takiego zachowania i nie zdążył w porę zahamować. Nie zahamował także operator, siedzący za kierownicą i mający pilnować autopilota. Doszło więc do potrącenia, które okazało się śmiertelne w skutkach. 49-latka została przetransportowana do szpitala i tam zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

Warto dodać, że kobieta prowadziła rower, ale nie jechała na nim. Podkreśla się też, że wszystko miało miejsce na drodze z dwoma pasami w każdą stronę, już poza terenem zabudowanym. Dlatego samochód testowany przez Ubera jechał stosunkowo szybko, w momencie wypadku osiągając około 104 km/h.

Sprawa jest bardzo poważna. Mowa bowiem o pierwszym w historii wypadku śmiertelnym, w którym ofiara została uderzona przez samochód jadący na autopilocie. Dlatego też Uber wstrzymał zarówno testy samochodów osobowych, jak i pracę zautomatyzowanych ciężarówek. Do kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. Na pewno wiele zależy od wyników dochodzenia, które wszczęła ogólnokrajowa agencja odpowiedzialna za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

A dopiero co pisałem, że ruch ciężarówek Ubera wzbudza mnóstwo kontrowersji, z uwagi na wypadek z 2017 roku, testy prowadzone nielegalnie oraz statystyki wskazujące na niedoskonałość autopilotów…