Rusza tydzień protestów na niemieckich drogach – rolnicy, kolejarze i przewoźnicy

W Niemczech trwają przygotowania do wielkiej fali protestów. Kierowcy ciężarówek muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu, a lista potencjalnych problemów jest nieustannie aktualizowana.

1. Protesty rolników

Niemieccy rolnicy zamierzają protestować przez cały nadchodzący tydzień, od poniedziałku, 8 stycznia. Dokładny harmonogram akcji ma różnić się z zależności od regionu i na przykład w landzie Brandenburg pierwsze blokady mają stanąć już o północy. Różne będą też pory zawieszania akcji, w wielu miejscach będąc wyznaczonym na godzinę 15, choć miejscami mając sięgać aż do godziny 23. Przykładowy harmonogram z landu Brandenburg możecie znaleźć tutaj.

Według policyjnych ustaleń, zaktualizowanych w niedzielne południe, rolniczy protest będzie miał charakter ogólnokrajowy, przybierając formę blokowania dróg krajowych i landowych, a także zastawiania zjazdów i wjazdów przy autostradach. Wszystko wskazuje więc na to, że ruch autostradowy pozostanie możliwy, zwłaszcza na trasach tranzytowych, ale zjechanie z autostrady i rozładowanie się gdzieś na niemieckiej prowincji może się z dużymi utrudnieniami.

Kulminacją całej akcji będzie wielki protest rolników w Belinie, zaplanowany na kolejny poniedziałek, 15 stycznia. Jak ostrzega policja, wtedy też na drogach pojawi się bardzo duża liczba maszyn rolniczych, zmierzających do stolicy ze wszystkich regionów kraju.

Czego dotyczy ta akcja? Niemieccy rolnicy sprzeciwiają się rzędowym planom podniesienia cen paliwa dla pojazdów rolniczych. Rządzący chcą w ten sposób skłonić branże rolniczą do ograniczenia użycia silników diesla.

2. Protest na kolei

Również w poniedziałek, 8 stycznia, miał rozpocząć się wielki strajk niemieckich kolejarzy. Związki zawodowe zgodziły się jednak na przesunięcie tej akcji, dzięki czemu poniedziałkowy paraliż w kraju będzie nieco mniejszy. Według podanych dzisiaj informacji, załogi pociągów towarowych mają rozpocząć protest we wtorkowy wieczór, natomiast załogi pociągów pasażerskich będą protestowały dopiero od środy rano. Wtedy też można się spodziewać znacznie wzmożonego ruchu aut osobowych.

Oba kolejowe strajki mają utrzymać się do piątku, a ich efektem ubocznym może być znacznie wzmożony ruch samochodów osobowych. Jeśli natomiast chodzi przyczyny utrudnień, to kolejarze domagają się między innymi skrócenia wymiaru pracy i poprawy wynagrodzeń.

3. Protest przewoźników

Niemieckie firmy transportowe pozostają wściekłe na grudniową podwyżkę opłat drogowych, przekraczającą nawet 80 procent. Przez cały nadchodzący tydzień przewoźnicy chcą więc towarzyszyć rolnikom, wzywając rząd do wycofania się z tej podwyżki. Akcje te mają być zauważalne zwłaszcza w miastach stanowiących stolice landów. Następnie, w czwartek, 18 stycznia, ciężarówki mają masowo zjechać się do Berlina, by tam przeprowadzić wielką, dwudniową demonstrację z udziałem około 1500 pojazdów. Więcej na ten temat pisałem w następującym artykule: 1500 ciężarówek na pauzie pod rządowymi budynkami – protest w sprawie myta