Renault T520 High jako okręt flagowy, czyli jak sprawuje się następca legendarnego modelu Magnum

renault_t520_high_opinie_40ton_04

Renault Magnum było ciężarówką, która nie tylko mogła na siebie zarobić, ale także z powodzeniem sprawdzała się jako samochód mający dać właścicielowi trochę radości, zwłaszcza w odpowiednio bogatej konfiguracji. A jak w tej roli sprawdza się obecnie największy pojazd z logo Renault Trucks, czyli Gama T z kabiną typu High? Zapytałem o to Michała Podpirko, który właśnie z myślą zarówno o biznesie, jak i o radości, wybrał model T520 z największym wariantem szoferki. Francuskim okrętem flagowym jeździ on od 3 miesięcy, więc chyba może nam już coś ciekawego na jego temat powiedzieć.

Dlaczego akurat ona?

Co w przypadku okrętu flagowego nikogo chyba nie dziwi, Michał wybrał Gamę T High, gdyż po prostu mu się ona podobała. Przypadł mu do gustu agresywny wygląd i ogólnie wyrazisty charakter francuskiej ciężarówki. Można wręcz stwierdzić, że Michał zakochał się w Reni od pierwszego wyjrzenia, bo kiedy tylko ją zobaczył, nie chciał nawet myśleć o żadnej innym aucie. Z drugiej jednak strony był to także wybór poparty konkretnymi argumentami – we flocie firmy prowadzonej przez ojca Michała jest także model T460 z niską kabiną, który dał kilka okazji do sprawdzenia jakości obsługi posprzedażnej. Samochód ten, wczesny egzemplarz Gamy T, miał kilka chorób wieku dziecięcego, których usunięcie przygotowywano zawsze wręcz idealnie, włącznie z oddaniem do dyspozycji odpowiednich aut zastępczych i unikając w ten sposób w firmie jakichkolwiek poważnych przestojów. A to się ceni.

renault_t520_high_opinie_40ton_07

Potrafi mało spalić

Kompletując swój ciągnik, Michał chciał żeby jeździł on równie efektownie jak wyglądał. Dlatego też wybór padł na model T520, który, jak sama nazwa wskazuje, wyposażono w 520-konny motor o 13 litrach pojemności. Do tego dodano zautomatyzowaną skrzynię biegów oraz pakiet Optifuel i tak powstała konstrukcja doskonale podobno łącząca dynamikę z ekonomią. A dynamika ta ma tutaj spore znaczenie, bo Michał codziennie wyjeżdża swoim ciągnikiem w krętą obfitującą we lekkie wzniesienia trasę z Olsztyna do Iławy, wioząc po kilkanaście ton ładunku, ewentualnie będąc pustym w jedną stronę. W nocy natomiast do kabiny wsiada jego zmiennik, jeżdżący zawsze z ponad 20 tonami z Olsztyna pod Warszawę. Spalanie? Trasy do Iławy, przy obciążeniu w obie strony, to około 23 l/100 km, zaś nocne wyjazdy z pełnym obciążeniem to około 24,5 l/100 km. Dodam tutaj, że przełożenie tylnego mostu to 2,64, maksymalna moc silnika rozwijana jest między 1450 do 1900 obr./min, zaś maksymalny moment obrotowy w wysokości 2550 Nm  auto oferuje między 1050 do 1400 obr./min.

Do umiarkowanego spalania dochodzi podobno bardzo dobra dynamika, na przykład pod Brodnicą na drodze nr 15 pozwalająca utrzymać zarówno wyższy bieg, jak i wyższą prędkość niż 11-litrowe T460 (72 do 65 km/h). Duże obciążenie po prostu nie robi na aucie wrażenia i T520 w praktycznie każdych warunkach chętnie zabiera się do pracy. Warto jednak zaznaczyć sposób w jaki rozwijana jest moc – w T520 z pakietem Optifuel próżno szukać wciskania w fotel i brutalnej mocy. Czuć, że pod pedałem gazu czeka pewna rezerwa, ale czuć też, że silnik nastawiono przede wszystkim na oszczędzanie paliwa.

Na co nastawiono zaś układ jezdny? Pod względem zawieszenia, Michał mówi o modelu T520 jako o samochodzie typowo francuskim – jazda największym produktem Renault Trucks jest po prostu bardzo komfortowa i na początku trudno było pozbyć się wrażenia, że duża kabina mocno pochyla się na zakrętach. Po pewnym przyzwyczajeniu za kierownicą można jednak poczuć się pewnie i auto okazuje się całkiem ładnie trzymać drogi.

renault_t520_high_opinie_40ton_12

Kilka uwag do wnętrza

Komfortowa jest generalnie także kabina, choć tutaj nie obyło się bez kilku słów krytyki ze strony Michała. Dotyczyły one przede wszystkim pozycji kierowcy – choć opisywany pojazd wyposażono w koło kierownicze regulowane w trzech płaszczyznach, znalezienie za nim wygodnej pozycji nadal nie jest do końca możliwe. Znacznie lepiej jest z fotelem w bogatym wariancie sygnowanym przez Recaro – ten ma oferować odpowiednie podparcie kręgosłupa w każdej jego partii, a także odpowiednie trzymanie boczne na zakrętach. A hałas? Silnika w kabinie niemalże wcale nie słychać, co jest oczywiście plusem, ale za to wyraźnie słyszany jest szum mocniejszych podmuchów wiatru. Podobnie jest z lusterkami oferują one podobno świetny wgląd w sytuację za pojazdem, choć jednocześnie potrafią zdenerwować bardzo łatwo ulegając zabrudzeniu. I jeszcze jedna ogólna uwaga względem wnętrza – sprawia ono wrażenie przemyślanego, oferując liczne schowki, wygodne stopnie wejściowe oraz sensowne rozwiązania w postaci na przykład rozciąganego łóżka.

renault_t520_high_opinie_40ton_15

Dobry wybór?

Na koniec wypadałoby wspomnieć jeszcze coś więcej na temat nieplanowanych kosztów eksploatacji. Tych oczywiście na razie nie było, choć opisywany ciągnik musiał przejść jeden zabieg – darmowej wymianie uległa przednia szyba, która miała wadę fabryczną. Był to zresztą kolejny moment, kiedy Michał mógł pochwalić świetną obsługę posprzedażną autoryzowanego serwisu P.P.H. Aldo z Olsztyna. Gorzej z oponami, w przypadku których nie obyło się bez kosztów i pewnego zawodu, gdyż nowy Continental z przedniej osi wystrzelił po zaledwie 17 tys. kilometrów, na szczęście przy bardzo niskiej prędkości, unikając uszkodzenia pojazdu.

Podsumowując, Michał jest bardzo zadowolony ze swojej ciężarówki, chwaląc największy ciągnik z rombem na masce na każdym kroku. T520 daje mu pewne poczucie indywidualizmu, rozmawiając z nim na każdym kroku wyczuwałem jego dumę ze swojego ciągnika, a do tego francuska ciężarówka łączy to ze świetnym kompromisem między dynamiką a oszczędnością. Są też oczywiście pewne wady, ale nie jest to nic szczególnie poważnego. Krótko więc mówiąc T520 po prostu dobrze wywiązuje się z powierzonego mu zadania i jak stwierdził sam Michał, myślę że zakup jest udany i przemyślany, to taki kompromis pomiędzy kosmicznym spalaniem 16-litrowych jednostek a ciekawym wyglądem i wyważonym tonem auta.

Galeria zdjęć wykonanych przez samego Michała:

renault_t520_high_opinie_40ton_06 renault_t520_high_opinie_40ton_07 renault_t520_high_opinie_40ton_08 renault_t520_high_opinie_40ton_03 renault_t520_high_opinie_40ton_04 renault_t520_high_opinie_40ton_02 renault_t520_high_opinie_40ton_01 renault_t520_high_opinie_40ton_05 renault_t520_high_opinie_40ton_09 renault_t520_high_opinie_40ton_10 renault_t520_high_opinie_40ton_11 renault_t520_high_opinie_40ton_12 renault_t520_high_opinie_40ton_13 renault_t520_high_opinie_40ton_14 renault_t520_high_opinie_40ton_15 renault_t520_high_opinie_40ton_16