Renault Premium w takim stanie, że aż strach, czyli co jeździ między jednym szybem kopalni a drugim

renault_premium_jezdzace_w_kopalni_1

Renault Premium, które widzicie powyżej, na szczęście prawie nie pojawia się na publicznych drogach, więc jest bardziej ciekawostką niż zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Nie zmienia to jednak faktu, że sam fakt doprowadzenia ciężarówki do tak tragicznego stanu jest raczej przerażający i można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że w lepszej kondycji bywają ciężarówki spotykane w najbiedniejszych krajach Afryki. Zobaczcie, oto komunikat WITD Katowice na ten nieprzyjemny temat:

W dniu 30 marca w Katowicach inspektorzy zatrzymali do kontroli pojazd z naczepą, którym był przewożony ładunek drewna pomiędzy dwoma szybami jednej z katowickich kopalń. Pojazd musiał przejechać zaledwie 500- 600 metrów po drodze publicznej. Jego stan nie pozwalał jednak w ogóle na poruszanie się po tej drodze.

Kierowca nie posiadał przy sobie dowodów rejestracyjnych ani OC i prowadził pojazd bez wykresówki w tachografie. Tachograf nie posiadał legalizacji a kierowca nie miał żadnych innych wykresówek.

Kiedy na miejsce kontroli dostarczono dowody rejestracyjne, okazało się, że zarówno pojazd, jak i naczepa nie posiadały ważnych badań technicznych. Ciągnik miał nieszczelny układ pneumatyczny, brakowało mu stopnia przy wejściu do kabiny, błotniki ocierały o opony, miał uszkodzoną obudowę światła przedniego oraz uszkodzony zderzak przedni. Naczepa miała skrajnie zużyte ogumienie, z widocznymi elementami osnowy (z opon wystawały druty). W miejscu uszkodzenia osnowy wybrzuszenia opony groziły wystrzałem w każdej chwili. Klosze świateł tylnych naczepy były uszkodzone i awaryjnie zamocowane plastikowymi linkami.

Kierowca powiedział inspektorom, że do pojazdu można załadować maksymalnie 12 ton ładunku, gdyż w innym przypadku opony mogą nie wytrzymać i może dojść do wystrzału, a silnik pojazdu jest tak wyeksploatowany, że samochód z trudem rozwija prędkość 30 km/h.

Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne i zakazali dalszej jazdy z uwagi na fatalny stan techniczny obu pojazdów. Przewoźnik usunął pojazd z drogi na własny koszt przy użyciu holownika.

Kierowca został ukarany mandatem karnym za nierejestrowanie wskazań dotyczących swojej aktywności na wykresówce. Z uwagi na stwierdzone naruszenia wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne.

renault_premium_jezdzace_w_kopalni_2 renault_premium_jezdzace_w_kopalni_3 renault_premium_jezdzace_w_kopalni_4 renault_premium_jezdzace_w_kopalni_5 renault_premium_jezdzace_w_kopalni_6