Renault Mascott ważące razem z ładunkiem 9950 kg – przeładunek przesadny nawet jak na ten model

renault_mascott_10ton_1

Po teście 7-tonowego Iveco Daily 70C170V, który opublikowałem rano TUTAJ, pozostajemy w temacie naprawdę ciężkich samochodów „dostawczych”. WITD Poznań zafundowało nam bowiem właśnie komunikat o prawdziwym rekordziście w Renault Mascott, które zarejestrowano na 3,5 tony, a następnie załadowano do ton aż dziesięciu. Przy okazji przypomnę, że Mascott oczywiście był przystosowany do pracy z dużymi ładunkami, lecz masa całkowita nawet najcięższego jego wariantu została określona na 6,5 tony. Mamy tutaj więc do czynienia z przekroczeniem DMC nie tylko „papierowego”, lecz także technologicznego.

W dniu 12.06.2015r., inspektorzy Oddziału w Pile prowadzili czynności kontrolne w miejscowości Piła na drodze krajowej numer 10. Działania ukierunkowane były głównie na ważeniu pojazdów ciężarowych.

W godzinach porannych uwagę inspektorów zwrócił skręcający w kierunku miasta samochód ciężarowy, którego prawdopodobnie dopuszczalna masa całkowita nie przekraczała 3,5 tony. Patrol ruszył w kierunku jadącego pojazdu i po kilku minutach udało się go zatrzymać.

Analiza pobranych do kontroli dokumentów potwierdziła przypuszczenia inspektorów odnośnie dopuszczalnej masy całkowitej. Pojazd skierowano na punkt kontrolny przy drodze krajowej nr 10 gdzie dokonano pomiarów. Wynik ważenia był nieprawdopodobnie wysoki, wynosił 9950 kg!

Kierowcę i jednocześnie właściciela pojazdu ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł oraz nakazano przeładunek towaru w celu uzyskania normatywności pojazdu. W tym samym dniu zważono kolejne cztery pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, których parametry dotyczące wagi były również przekroczone.

renault_mascott_10ton_1 renault_mascott_10ton_2 renault_mascott_10ton_3 renault_mascott_10ton_4